A gömöri Szalóc község részét alkotó Gombaszögön végzett háromhetes ásatást a Gombaszögi Nyári Tábort is megvalósító Sine Metu polgári társulás kezdeményezte, amelyet önkéntesek kivitelezték a Gömör-Kishonti Múzeum szakmai felügyelete alatt, illetve a budapesti Eötvös Loránd Tudományegyetem Régészettudományi Intézetének közreműködésével.
A feltárás idei szakaszában a helyi pálos monostor egykori gótikus templomának hajóját tárták fel.
A többméteres földréteg eltávolítása után jól rekonstruálható lett az egykori templomhajó formája, a falak mellett még középkori, állatmintákkal díszített padlócsempék is előkerültek és megtalálták a bordás keresztboltozat csúcsíveinek maradványait is.
"A feltárás egyik legfontosabb lelete a Krisztus áldást osztó kezét ábrázoló freskótöredék, amely a boltozat egyik faragott zárkövén maradt meg" - mondta Orosz Örs, a Sine Metu vezetője.
Kifejtette: az ásatás során az épületmaradványok és középkori sírok mellett, 14-16. századi pénzérmék és egy díszes pecsétgyűrű is a felszínre került, valamint egy középkori kódex tábláját és a vereteit is megtalálták.
A leletek a rimaszombati Gömör-Kishonti Múzeumhoz kerülnek, amely restaurálja azokat. A feltárást kezdeményező polgári társulás az ásatás közelében lévő jelenleg romos kúriát is szeretné felújítani, s ha ezt sikerül megvalósítani, ott állítanák ki az ásatás során előkerült tárgyakat.
A leletek száma a jövőben várhatóan tovább bővül majd, mivel a következő években a feltárás folytatását tervezik,
legközelebb a kolostor kerengője, a cellák, az udvar és a kolostor területet körbezáró erődítés falai kerülhetnek sorra.
A gombaszögi monostort a 14-ik században alapították, ez volt a magyar alapítású pálos rend legnagyobb monostora.
A monostor és az ahhoz csatlakozó templom gótikus stílusban épült, később azonban Bebek György elfoglalta,
és az apátsági épületet erődítéssé alakította.
A 16. század végén lerombolták, köveit széthordták, romjaiból évszázadokon át csupán egy falrészlet volt látható.