A mai Peru déli részének pusztaságaiban élt nazcák legnagyobb örökségét azok a gigantikus rajzok jelentik,
amelyek az UNESCO világörökségek listájára is felkerültek.
A Nasca - Im Zeichen der Götter (Nazca - Az istenek jegyében) című kiállítás több mint 200 tárgyat mutat be, melyek betekintést nyújtanak a kultúra utáni kutatás jelenlegi állásába.
A tárlat limai és zürichi múzeumok közös projektje, szeptember 16-ig látható Bonnban. "A világ legszárazabb sivatagaiban éltek - és zenéltek" - mondta Cecilia Pardo Grau, a kiállítás egyik szervezője.
Mivel nem maradtak fenn írásos emlékek, a sírokban talált leletek mesélnek az emberekről,
akik az i.e. 200-től az i.sz. 650-ig az andokbeli ország déli részén éltek. Mivel hittek a halál utáni életben, pazar módon látták el halottaik sírját.
A régészek az egyik sírban mintegy 50 sírmellékletet találtak. A múmiákat hagymaszerűen bugyolálták több réteg textíliába, az anyagokat a száraz levegő konzerválta.
Több száz éven át megőrződött számtalan gazdagon díszített edény, váza és csésze is.
A nazca kultúra képi nyelve viszonylag egyszerű: a két kiöntővel rendelkező üveg tengeri malacot formáz, egy fogóval ellátott edény madarat, egy keskeny váza kukoricanövényt.
A nazcák legnagyobb rejtélye a sivatag talajában megőrződött gigantikus rajzok,
amelyek több mint 500 négyzetkilométeres területre terjednek ki. A vonalak közül néhány felismerhetően állatokat - kolibrit, pókot és majmot - ábrázol, míg a legtöbb földvéset - geoglifa - szimmetrikus.
A rajzok egészét csak 1930-ban, a légi forgalom megnövekedésével észlelték. A legnagyobb ismert alak egy trapéz, amely 1,9 kilométer hosszú.
A régészek biztosak abban, hogy a rajzok nem azért készültek, hogy megtekintsék, hanem hogy bejárják őket.
A Bundeskunsthalle szerint az emberek ezeket körbejárták, a képeket rituálisan taposták ki. Ehhez biztosan zenéltek: nincs még egy kultúra az Andokban, amely olyan sok hangszert hagyott volna hátra, mint a nazcák.
A kiállításhoz drónokkal járták be a pusztaságot, az általuk készített képek modellekre vetítése révén, 3D-s szemüvegek segítségével a látogatók virtuálisan körberepülhetik a vidéket.