A Hargita megyei rendőrség tájékoztatása szerint a 34 éves férfi a juhait legeltette a falu közelében, amikor hétfő este medve támadt rá. A rendőrségi szóvivő szerint a férfi minden bizonnyal megpróbált elszaladni, de a medve elkapta, és megharapta a jobb bokáját.
A történtek után a rendőrség riasztotta a mentőszolgálatot, és a férfit a székelyudvarhelyi kórház sürgősségi osztályára szállították.
A kissolymosi volt az idei negyedik eset, amikor emberre támadt medve a székelyföldi Hargita megyében.
Tavaly 18 személy sérült meg medvetámadás következtében a megyében.
Romániában azóta sokasodtak meg a medvetámadások, hogy a Környezetvédelmi Minisztérium 2016-ban a populációt szabályozó medvevadászatot is betiltotta. Korábban a tárca évente 400-450 medve kilövésére adott engedélyt a vadásztársaságoknak.
Ezek azonban elsősorban a trófeaként értékesíthető domináns hímekre vadásztak.
A román környezetvédelmi tárca áprilisban közvitára bocsátotta a medvepopuláció megőrzésére kidolgozott cselekvési tervet. A dokumentum megállapítja, hogy túlszaporodott a romániai medvepopuláció, és a populációszabályozás érdekében történő vadászatot is lehetővé teszi.
Május végén a román parlament a Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) kezdeményezésére olyan törvénymódosítást fogadott el, amely arra kötelezi a környezetvédelmi minisztériumot, hogy állapítson meg beavatkozási kvótát a medvepopuláció szabályozása érdekében.
A törvénymódosítás Klaus Iohannis államfő kihirdetésére vár.
A medvékkel való együttélés elsősorban székelyföldi problémának számít Romániában.
A 2017-es állománybecslés adatai szerint Romániában mintegy 6800 medve él, a medveállomány túlnyomó része, mintegy 5300 példány a székelyföldi Hargita, Kovászna és Maros, valamint a szomszédos Brassó megyében található.
A barnamedve (Ursus actros) a medvefélék családjának (Ursidae) legelterjedtebb faja, egyben Európa legnagyobb testű szárazföldi ragadozója.
Európában a korábbi évszázadokban általánosan elterjedt volt a faj, de napjainkra néhány magashegységi élőhelyre szorultak vissza.
Az európai barnamedvék legjelentősebb populációja a Kárpátokban található,
az erdélyi Kárpátok mellett a szlovákiai Alacsony – és Magas-Tátrában is stabil az állományuk.
Hazánk területéről az 1860-as években tűntek el a barnamedvék,
ám napjainkban – a szlovákiai állománygyarapodás miatt - ismét egyre gyakrabban felbukkannak elsősorban a Börzsöny, valamint a Bükk vidékén.
A medve a felvidéki erdőségekből az Ipoly-völgyön keresztül juthat el a megtelepedésre alkalmas hazai élőhelyekre . Nem számít fenyegetett fajnak, de Magyarországon fokozott természetvédelmi oltalom alatt áll.