Eleinte az agyban talált cisztákra a kislány szteroidokat kapott, amitől viszont nagyon meghízott, 40 kilogrammról 60 kilogrammra ment fel a testsúlya. Emellett egyéb problémák is gyötörték, például alig kapott levegőt, sőt, még járni is alig bírt. Mivel állapota nem javult, az orvosok CT-vizsgálatra küldték a beteget, itt derült ki, hogy
paraziták fertőzték meg az agyát.
„A felvételen több száz apró fehér folt látható az agyban, ezek mind galandféregpeték” – mondta a Times of India magazinnak dr. Praveen Gupta, az Artemis Kórház neurológiai osztályának vezetője.
Ilyen fertőzés akkor történik, ha a páciens galandféreggel fertőzött ételt fogyaszt. Amikor a peték elérik az agyat az idegrendszeren keresztül, úgynevezett neurocysticercosist okoznak, amelyre jellemző az erős fejfájás, az epilepsziás roham és a zavarodottság
– magyarázta az orvos.
A lányt először dekongesztánsokkal kezelték, hogy a duzzanat lejjebb menjen, majd anthelmintikumot kapott, hogy a peték elpusztuljanak. Ezt követően ismét szteroidokat kellett szednie. Szerencsére a terápia sikeresnek bizonyult, a kislány már jól van, újra tud járni, és folytathatja tanulmányait.
A neurocysticercosist a Taenia solium nevű galandféregfaj petéi váltják ki. A parazita a tápcsatornában rakja le a petéket, ahonnan azok a vér-agy gáton átjutva bekerülnek az agyba. Mivel nincsenek egyértelmű, a betegségre jellemző szimptómák, a diagnózis felállítása nem egyszerű feladat. A kór elsősorban Dél-Amerika, Ázsia és Afrika szubszaharai régióját érinti, a világ más részein sokkal ritkábban fordul elő.
Forrás: Times of India