Az eset Jakutföldön, bolygónk egyik leghidegebb térségében történt még július 20-án. Mivel a régió közel van a sarkkörhöz, a nappalok hossza igen változó: télen mindössze két órát süt csak a nap, ezzel szemben július közepén 20 órán át tart a nappali időszak.
A kérdéses napon déltájt „szívódott fel” a Földet megvilágító csillagunk.
A Nap délelőtt 11 óra fele nyugodott le, és délután 2 óráig vissza sem tért
– nyilatkozta az egyik helybéli a The Siberian Times magazinnak.
Villany nélkül egyáltalán nem láttunk, ha ki akartunk menni, fáklyát kellett vinni magunkkal, de senki nem akart kimerészkedni, mert valami nehéz volt a levegőben, ami szabályszerűen nyomta a mellkasunkat.
Amikor a Nap ismét megjelent az égen, mindent sűrű por borított. Ez volt tulajdonképpen az, ami az elsötétedést okozta: Szibériában hatalmas erdőtüzek tomboltak, amelyeknek a füstje egészen Kanadáig is elért, a közeli vidéket pedig szabályszerűen ellepte az erdőtűzből származó por.
Természetesen, ahogyan ilyenkor lenni szokott, a hivatalos – és egyúttal logikus – magyarázatot ismét sokan megkérdőjelezték, egyesek szerint földönkívüli gépek, mások szerint azonban az USA műholdjai takarták el a napfényt. A jelenségről mindenesetre egészen látványos fotókat készítettek a helyiek.
Forrás: IFL Science