A golfautó nagyságú marsjárót a NASA 2003-ban indította útnak, rá egy évre, 2004-ben érkezett meg a vörös bolygóra. A napelemekkel működtetett rover idén lett 15 éves. 2018. június 10-én azonban megszakadt a kapcsolat a járművel, azóta nem tudnak állapotáról semmit a mérnökök.
A Marson néhány évente vannak nagyobb porviharok, a mostani azonban minden eddiginél vadabbul tombol.
Ez a legrosszabb vihar, amit az Opportunity valaha is átélt, így csak reménykedhetünk a legjobbakban"
– mondta Steve Spuyers, a Cornell Egyetem kutatója, az Opportunity küldetésének vezetője.
A szálló por nemcsak eltakarta a Napot a marsjáró elől, de be is takarta a napelemeket. Emiatt a rover nem tudja megfelelően tárolni és felhasználni a működéséhez elengedhetetlen energiát.
Ráadásul igen hideg van a Marson, az egyenlítő környékén -73 Celsius-fokig is süllyedhet a hőmérséklet, ami komolyan károsíthatja a rover áramköreit. Bár a jármű tervezése során beépített nukleáris anyag (plutónium-238) némileg melegen tartja a kutatóeszközt, ez nem tart örökké, ráadásul a kisugárzott hő sem elég a rendszer megfelelő fűtéséhez.
Márpedig az Opportunity számára nagy szükség van az áramra, hogy az akkumulátorok feltöltve maradjanak, a rendszer fűtése meg legyen oldva, és kommunikálni is lehessen a földön tartózkodó mérnökökkel.
Továbbá nagy a veszély, hogy ha az akkumulátor töltöttségi szintje túlságosan hosszú ideig marad alacsony, könnyen tönkremehet.
A kutatók szerint a porvihar gyengülőben van, így nem kizárt, hogy hamarosan az Opportunity elegendő napfényhez jut a feléledéshez. Szintén biztató, hogy az akkumulátorok a vihar előtt viszonylag jó állapotban voltak, és a melegedő levegő sem fogja legyilkolni a rover áramköreit.
Egyelőre annyi biztos, hogy a jármű néma, és ha fel is éled, valószínűleg már nem lesz a régi. Mindenesetre a várható élettartamát már jócskán túllépte, így sikerült elérni vele azokat a tudományos célokat, amikre tervezték.
Forrás: Business Insider