A Szunda-szorosban, Jáva és Szumátra között egy parányi szigeten magasodó 300 méter magas Anak Krakatau hamut, homokot és vörösen izzó köveket lövell ki magából - mondta Sutopo Nugroho, a helyi katasztrófavédelem képviselője.
Hozzátette, a kitörések ellenére biztonságos maradt a légi és a tengeri közlekedés a térségben.
A Krakatau kúpja 1883-ban minden idők egyik legpusztítóbb vulkánkitörése következtében szétrobbant, és a sziget északi része gyakorlatilag eltűnt.
A robbanást visszaemlékezések szerint még 3000 kilométerrel távolabb, az ausztráliai Perthben is hallani lehetett.
A vulkánkitörés által keltett, a szomszédos szigetek partvidékén végigsöprő szökőárban
több mint 36 ezren haltak meg.
A keletkezett horpadályból, kalderából emelkedett ki később az Anak Krakatau.
Korábban, vasárnap az 1200 kilométerre keletre fekvő indonéziai Lombok szigetén több mint 540 embert hoztak le a mentők a Rinjani vulkánról, miután a szigetet megrázó földrengés következtében túrázók százai rekedtek odafenn.
A 6,4-es erősségű földmozgás legalább 16 ember halálát okozta, s több mint 350-en sérültek meg a természeti csapás következtében.
A népszerű üdülőparadicsomtól, Balitól keletre lévő szigeten a földrengés nagy földcsuszamlást indított el az aktív Rinjani vulkánról, ami a hegyre vezető egyik hídban is kárt tett.
Emiatt emberek rekedt a vulkánon. Indonéziában gyakoriak a földrengések, mivel az ország szeizmikusan aktív zóna, az úgynevezett pacifikus tűzgyűrű felett helyezkedik el.
(Forrás: MTI, Dpa)