Az ismeretlen nemű gyermek nagy valószínűséggel maláriában hunyt el. A helyiek vélhetően attól féltek, hogy az elhunyt feltámad és másokat megharapva tovább terjeszti a betegséget a közösségben, állapították meg az Arizonai Egyetem munkatársai.
A csak „Babák Temetőjeként" hívott sírkertben más szokatlan módon elhantolt testeket is találtak a szakértők. Egyesek mellé hollókarmokat, mások mellé varangycsontokat temettek, de olyan is előfordult, hogy a gyermek csontjai mellett egy rézüstöt fedeztek fel, tele kutyakölykök maradványaival. Egy három év körüli kislány végtagjaira köveket helyeztek, egyúttal ő volt a nekropoliszban nyugvók közül a legidősebb.
A temetőt az ötödik században létesítették, a térségben éppen ekkor söpört végig egy óriási maláriajárvány.
Habár DNS-vizsgálatot egyelőre nem végeztek, a temetőben fellelt gyermekek túlnyomó többségét a malária vitte el. A vizsgált koponya fogain jelenlévő tályogok is a malária okozta elhalálozás tényét erősítik meg.
Ismert, hogy a rómaiak nagyon féltek a járványok terjedésétől, ezért minden módszert, még a boszorkányságot is bevetették, hogy a ragályt okozó gonosz - ami hitük szerint a beteg testét megszállta – nehogy visszatérhessen"
– mondta David Soren, az ásatás vezetője.
A kutatómunkát jövő nyáron folytatják.