Albert Einstein híres általános relativitáselméletét tíz nagyon nehéz és egymással összekapcsolódó egyenlet írja le. Einstein arra volt a legbüszkébb, hogy meg tudta magyarázni a Merkúr pályájának bonyolult részleteit.
A Naprendszer legbelső bolygója enyhén ellipszis alakú pályáján annyira lassan kering a Nap körül, hogy az a pont, ahol a Merkúr a legtávolabb áll a Naptól,
idővel állandóan változik.
Ez az időbeli változás a precesszió.
Ha a newtoni gravitációs modellt alkalmazzuk a Nap-Merkúr rendszerre, abban nem jelenik meg a precesszió,
tehát Newton modellje nem teljesen tökéletes.
Amint ehhez hozzáadjuk a más távolabbi bolygók okozta gyengébb gravitációs hatásokat is, (az úgynevezett gravitációs perturbációt) már majdnem minden precesszió megmagyarázható.
De csak majdnem. Az 1900-as évek elején a Naprendszer dinamikájában ez egy jól ismert probléma volt, ami sok vitát keltett.
Einstein úgy vélte, hogy a Merkúr fogja őt nyomra vezetni. Amikor a kísérletező évek után képes volt az általános relativitáselmélettel pontosan megmagyarázni a Merkúr keringésének furcsaságait, tudta, hogy megoldotta a gravitáció kérdését.
Mielőtt Einstein az utolsó simításokat elvégezte az általános relativitáselméleten, néhány szokatlan realizációt végzett a gravitáció természetéről.
Einstein azt mondja, ha egy gyorsuló rakétán utazunk az állandó 1 g-vel - amennyi a Föld gravitációja - a laborunkban minden úgy viselkedne, mintha az a bolygó felszínén volna.
A tárgyak ugyanazzal a sebességgel esnének a padlóra, mint a Földön,
és lábaink is szilárdan ott maradnának. Ez a gravitáció és a gyorsulás közti ekvivalencia hajtotta Einsteint előre abban, hogy tovább fejlessze az elméletét.
Most képzeljünk el egy fénysugarat, ami belép az űrhajó bal oldalának ablakán. Mire a fénysugár keresztülhatol az űrhajón, hogy kilépjen, vajon hol lesz? Egy kívülálló perspektívájából a fény tökéletesen egyenes vonalon halad, merőlegesen az űrhajó útjára.
Amíg a fény keresztülhaladt az űrhajón, az űreszköz is ment előre. A fény elől, az orrkúphoz közel lép be, belép és az űrhajó végénél fogja azt elhagyni. Az űrhajó belsejéből a dolgok furának tűnhetnek.
Ahhoz, hogy a fény az orrhoz közeli ablakon belépjen, és a hajó végénél a rakétahajtómű mellett lépjen ki, a fénysugár útjának meg kell görbülnie.
Ez az, amit az asztronauta az űrhajóban utazva észlel. És mivel a gravitáció, valamint a gyorsulás ekvivalens, a fénynek görbült utat kell követnie a nagytömegű objektumok körül.
Ezt a jelenséget azonban igen nehéz kísérletileg megfigyelni, mert egy rendkívül nagy tömegre és a felületéhez közel elhaladó fénysugárra van szükség ahhoz, hogy a hatás érzékelhető legyen. A német származású Einsteint az első világháború éveiben
csak azért tűrték meg a hazájában, mert svájci állampolgár volt,
de Németország katonai veresége után megváltozott a helyzet: ekkor már büszkék voltak a német tudósra és a sajátjuknak tekintették.
Az angolok azonban már a háború alatt felismerték Einstein munkájának, tanainak jelentőségét.
Az empirikus britek kísérleti úton kívánták ellenőrizni a német fizikus elméletének helyességét,
amire jó alkalom volt az 1919. májusi teljes napfogyatkozás.
A relativitáselmélet bizonyítására felállt kutatócsoport vezetője Sir Arthur Stanley Eddington brit asztrofizikus és matematikus
felismerte Einstein elméletének óriási jelentőségét.
Nem mellesleg a pacifista hírében álló kvéker tudós a népek közötti egyetértést szerette volna segíteni azzal, hogy az egykori ellenség országában megalkotott tanokat méltassa és segítse igazolni.
Két expedíció kelt útra. Az egyik a brazíliai Ceará állam városába, Sobralba, a másik pedig a Guineai-öbölben található az afrikai kontinens partjaihoz közel fekvő Príncipe-szigetre.
A napfogyatkozás totális fázisában készült fényképek egyértelműen bebizonyították az általános relativitáselméletet helytállóságát.
A csillagok fénysugarai a Nap mellett elhaladva annak gravitációs hatására meggörbültek, megváltozott a pályájuk.
A relativitáselmélet előre jelezte a fénysugár e viselkedését a Nap közelében. Einstein számításai szerint az eltérésnek 1,75 ívmásodpercnek kell lennie.
1952-ben – már sokkal kifinomultabb műszerekkel – újabb expedíciót indítottak Szudánba a teljes napfogyatkozás megfigyelésére. Itt 1,70 ívmásodpercet mértek a csillagok fényének meggörbülésére,
ami igen közel állt ahhoz, amit Albert Einstein évtizedekkel korábban kiszámított.
Elméletének bizonyítása nagy dicsőséget és világhírnevet szerzett az egykori ellenség országából származó fizikusnak Angliában.
Ezért Eddington expedíciója után, 1919 novemberében Einstein tiszteletére közös tudományos ülést tartott Londonban a Royal Society, valamint a patinás Királyi Csillagászati Társaság.
Egy, az általános relativitáselmélettel összefüggő jelenség a vöröseltolódás is. A távolodó objektumok által kibocsátott sugárzás hullámhossza nagyobb, a közeledőké pedig kisebb, mint a stacionárius sugárforrásé.
Ha valami elfelé mozog tőlünk, például egy gyorsan haladó autó, a hangja egyre mélyebbé válik,
mert a hanghullámok frekvenciája csökken. Ez a jelenség az úgynevezett Doppler-effektus. Ugyanez igaz a fényre is, így például a tőlünk távolodó égitest színképe a spektrum alacsonyabb vörös tartománya felé tolódik el.
A fény Doppler-effektusa vezetett arra a felismerésre,
hogy a világegyetem nem statikus, hanem táguló rendszer.
A világegyetem tágulásának sebességét a spektrumvonalaknak a Doppler-effektus következtében létrejövő vöröseltolódásából lehet kiszámítani.
Az a tény pedig, hogy az univerzum tágul, és meghatározható a tágulás sebessége, egyben azt is jelenti, hogy visszafelé számolva megállapíthatjuk a tágulás kezdőidőpontját, vagyis az ismert univerzum keletkezési idejét.
De a Doppler-effektust ennél sokkal földhözragadtabb dolgokra, így például a gyorshajtók fülön csípésére is alkalmazzák.
A traffipax az autóról lepattanó fényt érzékeli, és így állapítják meg a gépkocsi sebességét.
Visszatérve a példaként felhozott űrhajónk fedélzetére, amikor a fénysugár a gyorsuló űreszköz csúcsánál belép, és a hátulsó traktusnál távozik, a fény vöröseltolódik.
És az általános relativitáselmélet szerint, ami a gyorsulásra vonatkozik, az igaz a gravitációra is.
Néhány évtizedbe beletelt, amíg egyértelműen bebizonyították ezt az előrejelzést, mert nem univerzális léptékben olyan kicsi az eltérés, aminek a kimutatásához sokáig nem voltak adottak a technikai feltételek.
Robert Pound és Glen Rebeka 1959-ben megtervezett és végrehajtott egy olyan nagy precizitású kísérletet,
ami lehetővé tette nekik, hogy megmérjék a fény vöröseltolódását,
amint néhány szintet feljebb utaztak a Harvard egyetemen lévő Jefferson Laboratórium épületében.
A meggyőző bizonyítékok ellenére a tesztek folytatódnak.
Bármi, ami az elmélet repedésére utaló jel, szikra lehet egy új gravitációelmélet megalkotásához,
ami talán annak is előkészíti az útját, hogy felfedjék a gravitáció teljes kvantum természetét, amit jelenleg még egyáltalán nem értünk.
Az általános relativitáselmélet szinte mindenhol tetten érhető,
kezdve az érzékeny műholdaktól a gravitációs lencsékig, a csillagok pályájától az óriási fekete lyukak eseményhorizontjáig egészen az univerzum evolúciójáig.