Vízállóvá tették hajóikat a normann portyázók

vikinghajó
Modern hajók nélkül nem tudtak volna ennyire sikeresen hódítani a vikingek
Vágólapra másolva!
A vikingek páratlan technológiai újításainak köszönhetően hódították meg Európát. Skandináv kutatók most azt állítják, hogy a hódító törzsek fedezték fel az ipari mennyiségű szurok készítésének előnyeit, amelyet aztán impozáns hajóik szigetelésére használtak. Az így vízálló vízi járművekkel már bátran indulhattak nagyszabású és hosszú portyázásokra egész Európában.
Vágólapra másolva!

Kisipari termelésből hamarosan nagyüzemre kapcsoltak

A VIII-XI. században norvég fosztogatók uralták az Atlanti-óceán vidékét, akik modern hajóikkal gyorsan meghódították a vizeket és partmenti településeket.

A svédországi Uppsala Egyetem munkatársai most bizonyítékokat találtak arra, hogy a vikingek korában virágzott a szurokbányászat, amely a normannok egyre növekvő hódításaival egyenes arányban terjeszkedett a skandináv vidéken.

Ezekben a bányákban egyenként akár 300 liter kátrányolajat is képesek voltak előállítani egyetlen gyártási ciklusban, amely elegendő mennyiséget jelent ahhoz, hogy egy tekintélyes méretű hajóflotta minden egyes darabja vízállóvá váljon.

A vikingek Párizst is támadták Forrás: commons.wikimedia.org

– mutatott rá Andreas Hennius, a kutatás vezetője a The Guardiannak. – „Ez a drasztikus változás pedig az egyre növekvő tengeri kultúra iránti kereslet eredménye volt."

Pogány varázslókként hódítottak Európában

A vikingek egykor olyan kereskedők és harcosok voltak, akik gyors karcsapásokkal haladtak evezőik segítségével Európa meghódítására.

Számtalan templom és település vált a pogány népek áldozatává, miközben a harcosok leigázták az egykori Nagy-Britannia egy részét, majd letelepedtek Izlandon, Grönlandon és Amerikában.

Spanyol kikötőket raboltak ki, ahol a mórok csak „pogány varázslóknak" hívták őket.

Modern hajók nélkül nem tudtak volna ennyire sikeresen hódítani a vikingek Forrás: commons.wikimedia.org

A vikingek térhódításában azonban több tényező is szerepet játszott: a klímaváltozás, a mezőgazdasági területek kizsákmányolása, illetve a népesség hirtelen emelkedése.

Közben a helyi elöljárók folyamatosan versenyeztek a tekintélyért és az értékes zsákmányokért. Hatalmuk bizonyítása céljából raboltak hajóikkal minél több kincset.

Fenyőgyanta párolásával állították elő

Az új kutatás most megerősítette, hogy a szurok tette a vikingeket „Isten kalapácsává" Európában. Állítják, hogy a skandináv népek a kátrányt már évezredek óta használták ahhoz, hogy vízállóvá tegyék hajóikat. A kátrány folyékony olaj, amelyet részben ásványi, részben növényi anyagokból állítanak elő.

A vikingek a világosabb szurkot a fenyőgyanta párolása útján állították elő.

Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint az, hogy a 2000-es évek elején háztartási szurokkemencéket találtak Svédország területén, amelyek a vikingek térhódítási időszakának elejéről származnak.

Fakátrány Forrás: hu.wikipedia.org

A kutatók először azt gondolták, hogy ezeket a faszén előállítására használták, ám Hennius és csapatának vizsgálata kiderítette, hogy egészen más célból építették: a szurok miatt. A kemencék emellett nem kapcsolódnak semmilyen, lakott településhez, és inkább a fenyőerdőkhöz közel helyezkedtek el (amely a legfontosabb alapanyagot jelentette).

– hangsúlyozza Andreas Hennius. – „A viking hajóflották mérete a kátránnyal azonos arányban emelkedett, és ez folyamatos utánpótlást tett szükségessé."

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!