A világ ma megszállottan küzd a kórokozók elpusztítása ellen és nap mint nap háborúban áll a baktériumokkal. Ahogy azt a reklámok is jól példázzák, nem szabad addig megállni, amíg a kórokozók minden csírája el nem hal. A kutatók szerint azonban a túlzott fertőtlenítés is betegessé teheti az emberi szervezetet.
A Journal of Pediatricsban megjelent, kapcsolódó tanulmány arra is rámutat, hogy az otthonunkban körülbelül háromszáz baktériumtörzs tanyázik és ezek a mikrobák szorosan kapcsolódnak az immunrendszerünk működéséhez.
Konkrétan ezek segítenek ellenállóvá tenni azt a kórokozókkal szemben.
Szerencsére a kutyákat szinte beborítják ezek a "segítő baktériumok", amelyek gyakran pont az ebek miatt telepednek az otthonunkba.
A tanulmány szerint ennek eredményeként azok az emberek jóval ritkábban betegednek meg, akiknek kutyájuk van.
Ráadásul a boldog gazdák négyszer kevésbé hajlamosak az allergiára is, mert a házikedvenc „immunterápiás" előnyökkel is jár.
A kedvtelésből tartott állatok tartása védelmet nyújt a szívbetegségek ellen.
Az American Heart Association arra a következtetésre jutott, hogy a kutyatartás együtt jár a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázatának csökkenésével.
A kutatók azt is bebizonyították, hogy a házikedvencek védelmet nyújtanak a koszorúér-betegségek ellen.
A kutyatartás ráadásul a gyógyszereknél és vitaminoknál is hatékonyabb, ha a hosszú életről van szó. A kedvtelésből tartott állatok tulajdonosai ugyanis akár tíz évvel is tovább élhetnek, és a kardiovaszkuláris betegségek kockázata is minimális.
A kutyatartók gyakran járnak sétálni, mozogni és futni. Miután az ebeknek szükségük van a fokozott testmozgásra, ezért a tulajdonosaik úgymond kénytelenek beiktatni a napi rutinba egy hosszú sétát és egy vidám játékot.
Ez azt is jelenti, hogy a kutyatartók naponta legalább harminc percet egészen biztosan mozognak, tehát esetükben jóval kisebb a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázata.
Kutyával elfelejthetjük a futópadot vagy a fárasztó edzéseket. Emellett a tanulmány szoros összefüggést talált a kutyatartás és a depressziós tünetek csökkenése között.
A kutatás szerint azok az egyedülálló felnőttek és azok a nők kevésbé szenvedtek rosszkedv vagy apátia miatt, akik otthon házikedvencet tartanak.
A kutyák ugyanis segítenek abban, hogy agyunk oxitocint, tehát a „jó érzés" kémiai anyagot termeljen az agyban.
Így segítenek az ebek kilábalni a betegeknek a depresszióból, miközben a tőlük kapott, nagyfokú szeretet is befolyásolja a pozitív hangulatot.
Miután a kutyákat rendszeresen el kell vinni sétálni, ezek a séták kitűnő alkalmat biztosítanak új barátságok kialakulásához, és a társadalmi kapcsolatok elmélyítéséhez. Az elméletet ma már a tudomány is alátámasztotta.
A kutyák segítenek a gazdáiknak abban, hogy könnyebben ismerkedjenek más emberekkel, barátságokat kössenek és aktívabban éljék a társadalmi életüket. Egy tanulmány azt is kimutatta, hogy a kutyatulajdonosok közelebb tudtak kerülni életük fontos személyeihez.
Kitűnő orruknak köszönhetően a kutyák hatékonyan kiszagolhatják az olyan, egészségügyi problémákat, mint a cukorbetegség vagy a rák.
A tanulmány szerint az ebek orra kiszimatolhatja a különféle vegyi anyagokat is.
Pontosan úgy működnek, mint egy detektor, amely 99 százalékos pontossággal működik.
Így a kutyatulajdonosok fizikailag, mentálisan és érzelmileg is nagyobb biztonságban érezhetik magukat.