Vizsgálataik során a nemi hormon jóval hatékonyabbnak bizonyult, mint a placebo. Eredményeikről a JAMA Psychiatry című szaklapban számoltak be.
A tesztoszteronszint befolyásolja a hangulatot és szerepet játszhat a depresszió elleni kezelésben. Erre már több tanulmány és állatkísérlet utalt.
Andreas Walther, a Zürichi Egyetem tudósa és csoportja azt kutatta, hogy vajon a férfihormon csökkentheti-e a depresszió tüneteit.
A kutatók a témában végzett 27, összesen 1890 férfi résztvevővel végzett tanulmány eredményeit vonta össze és elemezte. Ezek szerint a tesztoszteron lényegesen erőteljesebben csökkentette a depresszív tüneteket, mint a placebók. Különösen hatékony volt a nagy dózisú adagolás azoknál a férfiaknál, akiknél a depresszív tünetek konstansnak mutatkoztak - írták a tudósok.
A tesztoszteron egy neuroaktív szteroidhormon, amely a szerotonin, a "boldogsághormon" kiválasztását befolyásolja. Ennek hiánya összefüggésben áll a depresszióval, ezért sok antidepresszáns az agy szerotoninrendszerébe avatkozik be.
Már léteznek olyan tanulmányok, amelyek szerint az alacsony tesztoszteronszint összefüggésbe hozható a depresszióval, más vizsgálatok azonban nem találtak kapcsolatot. A szakemberek között viták folynak arról, hogy a tesztoszteron alkalmazható-e antidepresszánsként.
Walther és kollégáinak metaanalízise megerősíti azt az elméletet, amely szerint a tesztoszteronkezelés klinikailag alkalmazható lehet depresszió ellen. Hatékonysága és ideális adagolása megállapításához azonban további kutatásokra van szükség.