A Science Robotics című szaklapban bemutatott tanulmány szerint a mikrorobotok alkotta "flotta" alkalmas lehet
testen belüli diagnózisok felállítására, valamint sejt-, vagy akár molekuláris szintű kezelésekre.
A fejlesztés alapjául szolgáló hangyakolónia kollektíven akár olyan összetett feladatokat is képes elvégezni, mint nagytestű zsákmányállatok elejtése. Hszie Huj, a Harbini Műszaki Intézet kutatója, a tanulmány vezetője szerint egy robot két mikrométer átmérőjű, tehát negyvenszer kisebb, mint egy hajszál, így képes végighaladni a hajszálereken is.
A mogyoró alakú fémrobotokat egy váltakozó mágneses mező látja el energiával, ez rugalmassá teszi őket többféle feladat közös ellátásra, meglehetősen behatárolt környezetben - áll a tanulmányban.
A mágneses mező összehangolásával és a háromdimenziós térben való polarizálásával a kutatók egy jól kontrollált, gyors és formálható "robotrajt" kaptak, mely utakat képes kialakítani akár az egyes robotok tömegénél jóval súlyosabb terhek szállításához. Hszie Huj elmondása szerint a robotraj
alkalmas lehet kóros sejtek azonosítására és megtámadására.
A jövőben akár a testben is maradhatnak az egészségi állapot monitorozása érdekében, új eszközként szolgálva a betegségek korai stádiumú felismeréséhez és kezeléséhez.
(Forrás: MTI/Hszinhua)