A The New England Journal of Medicine című orvosi szakfolyóiratban megjelent esettanulmány szerint a 18 éves indiai férfi epilepsziás tünetekkel fordult orvoshoz, emellett zavart volt, jobb szeme alatt duzzanat keletkezett, valamint jobb heréje is érzékeny volt az érintésre.
Az MRI-felvétel kimutatta, hogy az agy külső burkában számos ciszta van jelen. A véreredmények megerősítették, hogy a férfi ciszticerkózisban szenved. Ez egy szöveti fertőzés, amelyet a galandféreg (Taenia solium) fiatal fejlődési alakja (ciszticerkusz) okoz.
A fertőzés akkor alakul ki, ha valaki a galandféreg petéit elfogyasztja"
– nyilatkozta az egyik kezelőorvos, dr. Nishanth Dev. Hozzátette:
a peték általában a nem megfelelően megfőzött vagy átsütött ételekben bújnak meg, de bekerülhetnek az ivóvízbe is.
Mivel a páciens vegetáriánus, ezért emberi fekáliával szennyeződött zöldségekkel és gyümölccsel kerülhetett a parazita a szervezetébe.
Az Egészségügyi Világszervezet jelentése szerint a ciszticerkózis a mezőgazdaságból élő közösségekben, illetve Afrika, Ázsia és Latin-Amerika fejletlenebb országaiban gyakori probléma, ezekben a régiókban az epilepsziás rohamok mintegy harmadáért a galandférgek a felelősek. A WHO becslése alapján 2,56 és 8,3 millió közé tehető a ciszticerkózisban szenvedők száma, habár számos betegnél konkrét tünetek nem jelentkeznek. A mostani esettanulmányban ismertetett példa extrém ritka.
Sajnos a férfi annyira súlyosan fertőzött volt, hogy az orvosok nem tudták meggyógyítani a legerősebb gyógyszerekkel sem, két héttel a diagnózis után elhunyt.