A rozsomák (Gulo gulo) a négy őshonos európai nagyragadozó egyike, a barna medve (Ursus arctos) a szürke farkas (Canis lupus) valamint a hiúz (Lynx lynx) mellett. Az Észak-Európában elsősorban Skandinávia bizonyos területein élő és a menyétfélék családjába tartozó ragadozóból mindössze százhúsz példány fordul elő a kontinensen.
Magyar népies elnevezése a torkosborz,
arra utal, hogy ez az állat sokkal több prédát zsákmányol, mint amennyit megeszik. Hatalmas mancsokkal és karmokkal rendelkezik, óriási területeket jár be és szüntelenül vadászik.
A rozsomákok nem vetik meg a döghúst sem, de általában friss zsákmányért kutatnak
és képesek akár egy legyengült rénszarvast is elejteni. A faj egyedei nagyon jól másznak, sok esetben prédáikat a fák tetejéről leugorva ejtik el óriási karmaikkal.
A pécsi állatkertben Vadim takarmánya változatos csontos marhahúsból, lóhúsból és halból áll.
Vadim számára - a biztonsági előírásokat betartva - a lámakifutót alakították át
és szerelték fel olyan erős rácsozattal és biztonsági rendszerrel, amely a medve vagy a hiénák kifutójáéval vetekszik - hangsúlyozta az állatkert.
A karbantartók és gondozók kiemelt figyelmet fordítottak arra is, hogy megfelelő rejtekhelyeket, mászási lehetőségeket biztosítsanak az állat számára. A tervek szerint a hím rozsomák még az idén társat kaphat.
(Forrás: MTI)