A védelmi lefedettség hiánya világszerte kanyaró járványokat okozott az egész világon: a magasabb jövedelmű európai és amerikai országokban épp úgy, mint az alacsony és közepes jövedelemmel rendelkező ázsiai és afrikai térségben. Az UNICEF most kiadott jelentése szerint 2017-ben világszerte mintegy 110 000 ember, főként gyerekek halálához vezetett, ami 22 százalékos növekedést is jelent a korábbi év adataihoz viszonyítva.
Ha komolyan szeretnénk megakadályozni ennek az igen veszélyes, de megelőzhető betegségnek a terjedését, akkor be kell oltanunk világszerte minden gyermeket, a gazdag és a szegény országokban egyaránt
– hangsúlyozta Henrietta Fore, az UNICEF ügyvezető igazgatója.
Az elemzés az UNICEF és az Egészségügyi Világszervezet (World Health Organization's) nemzeti immunizációs lefedettségi adatain alapult, amely összesen 194 országot fed le.
A jelentés szerint a kialakult, drámai helyzetet több tényező okozta: a vakcinákhoz való hozzáférés hiánya, a rossz egészségügyi rendszerek, a túlzott engedékenység, az oltásellenes gondolkodás és a félelem mind hozzájárultak ahhoz, hogy a probléma ilyen hatalmassá vált világszerte.
A kanyaró újjáéledése komoly aggodalomra ad okot, különösen azokban az országokban, ahol a betegség a legnagyobb mértékű pusztítást végezte
– mondta Dr. Soumya Swaminathan, a WHO programigazgató-helyettese a közelmúltban kiadott sajtóközleményben. – Nem kockáztathatjuk meg, hogy elveszítsük a harcot a gyermekeket és közösségeket pusztító, de teljesen megelőzhető betegség ellen.
A WHO szerint még soha nem oltottak még be ennyi gyereket a kanyaró ellen, mint most – mintegy 90 százalékos lefedettséggel – a betegség elleni védőoltás második dózisából.
A járványok megelőzéséhez és a közösségek immunizálásához a WHO szerint legalább 95 százalékos lefedettség szükséges az első dózis tekintetében, ám ez világszerte messze elmaradt ettől. A második oltásnál azonban még rosszabb a helyzet: a lefedettség csupán 67 százalékos világszerte. A jelentés szerint
Nigériában a legmagasabb azoknak az 1 év alatti gyermekeknek a száma, akik valamilyen okból elmulasztották az oltás első dózisát.
Az afrikai országot India, Pakisztán, Indonézia és Etiópia követte a legrosszabb arányok tekintetében. Ebben az
öt országban összesen 10,4 millió gyerek nem kapta meg az oltás első, létfontosságú dózisát.
Azokban az országokban, ahol a legtöbben halnak meg a kanyaró miatt, a WHO az első adagot már 9 hónapos korban ajánlja. Ott azonban, ahol az alacsonyabb a fertőzés kockázata (például az Egyesült Államokban), a legtöbb esetben elég, ha a csecsemők 12 hónapos korukban kapják meg az első dózisú oltást.
A kanyaró tünetei
A betegség kórokozója a paramyxovírusok családjába tartozó RNS-vírus, ami a külvilág hatásaira érzékeny. Elsősorban közvetlen cseppfertőzéssel terjed, a légutakon, esetleg a szem kötőhártyáján keresztül kerül a szervezetbe. A kanyaró 9-11 napos lappangási időszakkal kezdődik, a tünetek: bágyadtság, levertség, étvágytalanság, fejfájás, hőemelkedés, hurutos tünetek, hányás, hasmenés. A következő 4-5 napban magas láz kíséretében köhögés, rekedtség, erős orrfolyás, kötőhártya-gyulladás, fényérzékenység, nyálkahárty-tünetek jelentkeznek. A bőrkiütés általában a 14. napon jelenik meg.A helyzet javulni látszott, de a járvány újra áldozatokat szed és még a magas jövedelmű országokban, például az Egyesült Államokban, Franciaországban és az Egyesült Királyságban is problémát okoz
– mutatott rá a jelentés. – A legfrissebb adatok szerint a vakcina első adagjának lefedettsége 94 és 91 százalék volt a második adag esetében.
Huszonkét államban terjed a kanyaró az Egyesült Államokban, ahol 2000-ben már megszűntnek nyilvánították a betegséget.
Idén mégis már 700 fölötti a megbetegedések száma
az Amerikai Járványügyi és Betegségmegelőzési Központ (CDC) adatai szerint, ebből csak a múlt héten 78 esetet jelentettek. Az esetszámok így elérték az idei maximumukat. A szakértők a vírusról és az oltóanyagról szóló félreértés miatt kialakult oltásellenes gondolkodást okolják, ami miatt a szülők számos esetben utasították el a gyermekeik vakcinázását.
A vakcinaellenes lobbi meggyőzte a szülőket arról, hogy a gyerekek megbetegedhetnek az oltóanyagoktól vagy rosszabb esetben autistává, esetleg „gyíkemberré" válhatnak
– mondta Dr. Peter Hotez, a Houston-i Baylor Orvostudományi Főiskola gyermekgyógyász professzora.
A kanyaró ellen már 1963 óta hozzáférhető a védőoltás, de vannak, akik nem hisznek benne.
Több megyében azonban néhány hónapja egészségügyi válsághelyzetet rendeltek el, és emiatt 500 százalékkal nőtt a kanyaró elleni oltás iránti kereslet.
Európában 2018-ban megháromszorozódott a kanyarós esetek száma az azt megelőző évhez képest, amikor 82 596 kanyarós esetet regisztráltak. Ez az elmúlt évtized legnagyobb száma, és 72-en bele is haltak a betegségbe.
Az esetek több mint felét Ukrajnában regisztrálták, szám szerint 53 218-at,
ezt követte Szerbia, Izrael, Franciaország, Olaszország, Oroszország, Grúzia, Görögország, Albánia és Románia. Az UNICEF jelentése megállapította azt is, hogy a kanyaró járvány 2019-ben is folytatódik. Az ideiglenes becslések szerint idén január és március között több mint 100 000 kanyaró esetről számoltak be világszerte, ami 300 százalékos az egy évvel ezelőtti időszakhoz képest.
Meg kell változtatnunk az eddigi stratégiánkat és több erőfeszítést kell tennünk a rutinszerű immunizálás kiterjesztésének növelésére és az egészségügyi rendszerek megerősítésére
– magyarázta Dr. Seth Berkley, a globális vakcina szövetség (Gavi) vezérigazgatója. – Enélkül folytatódik a járványok kitörése világszerte.