A Brachycephalic kutyafajták, mint a mopsz, a francia buldog és az angol buldog tartása igen népszerű a világon. Az Egyesült Királyságban például a tíz legnépszerűbb kutyafajta között szerepel. Minél rövidebb a kutya fangja (a felső ajkak lelógó része), annál nagyobb valószínűséggel akadnak olyan hibák, amelyek negatívan befolyásolják a kutya normális lélegzési képességét.
Az állatok ugyanis nem képesek rendesen levegőt venni, és így jut elég oxigén a véráramba, ami miatt lelassulhatnak és megnövekedhet a pulzusszámuk.
Ez egyértelműen megemeli a kutya stressz-szintjét, és tovább súlyosbítja a problémát, ami végső soron életveszélyes is lehet.
Egy hasonló betegség, a felső légúti szindróma azonban már az arányos orrú Norwich terriereket is érinti.
A kutyáknak óvatos kezelésre és gondosságra van szükségük annak biztosítása érdekében, hogy az állapot hatása minimalizálódjon, és hogy a kutya fenntartsa az életminőségét.
Az Edinburgh Egyetem Royal School of Veterinary Studies, valamint a svájci Bern Egyetem kutatói most 400 Norwich terrier DNS-ét vizsgálták és felfedeztek egy DNS mutációt az ADAMTS3 génben, amelyről korábban kimutatták, hogy folyadékretenciót és duzzanatot okozhat. A szakemberek szerint ez a felfedezés megmagyarázhatja, hogy miért hajlamosak ezek a fajták a légzési problémák kialakulására. Elmondták azt is, hogy bár az ADAMTS3 nem kapcsolódik a koponya alakjához, mégis ugyanaz a mutáció található meg a francia és angol buldogokban.
A BOAS egy komplex betegség, és bár a koponyaforma továbbra is fontos kockázati tényező, a tanulmányunk arra utal, hogy az ADAMTS3 állapotát is figyelembe kell venni
– magyarázta Jeffrey Schoenebeck, a kutatás vezetője. – Reméljük, hogy a kutatásunk segíthet a tenyésztőknek, hogy bizonyos genetikai tesztek elvégzésével ki tudják szűrni a légzési nehézségekkel küzdő állatokat és hathatósan segíteni tudjanak nekik.
A kutyák légzési nehézségeit taglaló tanulmány a PLOS Genetics tudományos folyóiratban jelent meg.