Néhány tudós azt állítja, hogy a híres reneszánsz polihisztor, Leonardo da Vinci hajszálaira bukkantak, ám a híres itáliai festő, tudós és költő szakértői és a géntudósok szkeptikusak. A 15. század egyik leghíresebb művészének a sírja megsemmisült a francia forradalom idején, így nincs olyan csont, amivel összehasonlíthatnák a hajat, ráadásul nincsenek élő leszármazottak sem, akiknek a génjei segítségével azonosíthatnák a leletet.
A Leonardóhoz kapcsolódó találgatások és legendák sora talán soha sem zárul le
– mondta Martin Kemp, az Oxfordi Egyetem művészeti történetének emeritusprofesszora, Leonardo da Vinci életének szakértője.
Leonardo da Vinci 1519. május 2-án hunyt el a franciaországi Amboise melletti Cloux kastélyban. A hajszálakra a kutatók egy amerikai magángyűjteményben bukkantak, és most genetikai vizsgálatnak vetik alá.
Valószínűleg nem tudjuk megbízható módon összekapcsolni a hajszálakat Leonardóval, mert elég bonyolult feladat a hajból kinyerni a DNS mintát
– állítja Kevin Schürer, az angol Anglia Egyetem történésze és genealógusa. – Az eredmények attól függnek, hogy a hajat hogyan tárolták és kezelték, valamint, hogy az eredeti DNS-ek mennyire károsodtak és tudnak-e segíteni a beazonosításban.
Ám ha csak egyetlen, használható mintát is találnak, a kutatóknak akkor sem tudják azt semmivel sem összehasonlítani, ami megerősítené az eredményeiket.
Leonardo törvénytelen gyermekként született Anchianóban, Vinci város mellett. Édesapja Piero Fruosino di Antonio da Vinci, de édesanyjáról kevés információ áll rendelkezésre. Néhány feljegyzés arra utal, hogy fiatal parasztlány volt, mások arra tippelnek, hogy valójában rabszolgalány, de az meglehet, hogy árva volt, aki a nagymamájával élt együtt.
Ezek a bizonytalanságok tovább nehezítik a genetikusok munkáját. Korábban több kutató azt állította, hogy azonosította Leonardo da Vinci harmincöt élő rokonát, köztük Franco Zeffirelli filmrendezőt. Ám ezek a genetikai kapcsolatok mind az apai öröksége mentén követhetők vissza, és a kutatók csak az Y-kromoszómára tudnak támaszkodni.
Leonardo da Vincinek kétségtelenül több millió élő rokona van, ám a DNS-szemszögéből a túlnyomó többségük nem hasznos számunkra
– magyarázta Kevin Schürer. – Ahhoz, hogy megfelelően be tudjuk azonosítani Leonardo haját vagy csontjait, egyértelmű vérvonalra, cáfolhatatlan bizonyítékokra van szükségünk, amelyek visszanyúlnak egészen 600 évig.
Hozzátette: a történelmi dokumentumok nem elegendők ahhoz, hogy bebizonyítsák, hogy valaki biológiailag kapcsolatban állt a szülővel.