Szerencsére L'Oréal kutatók egy csoportja olyan parányi kütyüt tervezett, ami jelzi a ránk leselkedő veszélyt, és figyelmeztet.
Miért is óvakodjunk a leégéstől? Mert módosulnak és elhalnak a bőrben lévő sejtjeink tőle. Az a hámlás, ami annyira megkeseríti az életünket nyáron gyakorlatilag a halott sejteket jelenti, amiktől a szervezet megszabadul.
A nap háromféle sugárzása közül az UVC nem éri el a földfelszínt, ezért nem is kell vele foglalkoznunk. Az UVA és UVB sugárzás azonban egyre nagyobb mennyiségben érkezik a felszínre, és így a mi bőrünkre is: az UVB felelős a leégésért, az UVA pedig a hosszú távú következményekért (mint a bőrrák, a pigmentfoltok vagy az idő előtti öregedés).
Arról, hogy milyen faktorú naptejjel érdemes kenni magunkat, korábbi cikkünben olvashat részletesebben.
Bőrünk védelme érdekében tehát nem árt tudni, milyen típusú és erejű UV-sugárzásnak vagyunk kitéve. A technológia elképesztő mértékű fejlődésének hála, ennek ellenőrzéséhez mára nem kellenek óriási méretű berendezések, egy parányi kütyü is el tudja végezni a feladatot.
Ilyen eszköz a L'Oréal által fejlesztett La Roche-Posay My SkinTrack UV is, amelyről a termék megálmodásában kulcsszerepet játszó szakember, Guive Balooch (L'Oréal's Technology Incubator) mesélt az Origónak a párizsi Vivatech kiállításon.
A bőrrákos esetek száma 50 éve meredeken emelkedik, és bár számos krém áll rendelkezésre a károsodás kivédéshez, még mindig nagy a tájékozatlanság a veszélyt illetően. Tisztában kell lennünk azzal, mekkora UV-sugárzás ér minket!"
– magyarázta Balooch, mi ösztönözte az eszköz megalkotását.
Az UV-szenzor leginkább egy apró, dizájnos gombocskára emlékeztet, amit rögzíthetünk a ruhánkra vagy táskánkra, de akár nyakláncként, akár karkötőként is lehet viselni. Mégsem ez a legizgalmasabb benne, hanem az, hogy működtetéséhez egyáltalán nincs szükség akkumulátorra, így tölteni sem kell, az energiát a Nap sugárzása biztosítja. Ennek is köszönhető, hogy az érzékelő akár 5-10 évig is működőképes marad. A szenzort úgy alkották meg, hogy az ellenáll a víznek, így úszás közben is viselhető.
Az érzékelőre eső fényből a készülék ki tudja mutatni az UVA és UVB sugárzás mértékét, amiket aztán az okostelefonra lehet továbbítani. A telefon és a szenzor közötti kommunikáció NFC (Near field communication) kapcsolódás révén lehetséges. Ez azt jelenti, hogy nem kell kábel az információátvitelhez, elég az UV-szenzort hozzáérinteni a telefon képernyőjéhez és az adatátvitel megtörténik. A telefonos applikáció az UV-értékek mutatása mellett információt ad - a bőr egészsége szempontjából szintén nem jelentéktelen - nedvességtartalomról, a levegőben lévő szennyezőanyagokról és a pollenszintről is.
A My Skin Track UV érzékelőt már itthon is meg lehet vásárolni az Apple Store-on keresztül. Fontos megjegyezni, hogy a My SkinTrack UV használatához elengedhetetlen az NFC-olvasóval ellátott okostelefon (az iPhone 7 vagy fölött, illetve a 2015-ös vagy az utáni Androidos készülékek többsége már ilyen), az értékeket feldolgozó és tároló alkalmazás pedig az Apple Store vagy a Google Play áruházból érhető el.