A PSMA radioterápiás kezelés a múlt héten vált elérhetővé a magánorvoslásban Nagy-Britanniában. Jelenleg két férfit kezelnek az eljárással, amelyre a "keresd és pusztítsd el" szlogent használták.
Ha a nemzeti egészségügyi hatóság is jóváhagyja a kezelést, akkor több ezer új páciensnek jelenthet reményt az új eljárás, amelyet az elmúlt 15 év legígéretesebb módszerének tartanak a prosztatarák kezelésében.
A kezelést 200 férfin tesztelő ausztrál onkológus, Arun Azad nagy reményekkel tekint a jövőbe. Mint elmondta, a Nagy-Britanniában évente diagnosztizált 10 000 új prosztatarákos betegnek nagyjából a felén segíthet a kezelés.
A más ráktípusok esetében megfigyelhető gyors haladás ellenére a prosztatarák okozta halálozások nem hogy nem csökkentek, de inkább emelkedtek Angliában, ahol évente 10 800 férfi hal meg e betegségben.
Évente mintegy 15 000 férfi kap hagyományos sugárkezelést. Ez a fajta radioterápia azonban csak a betegség korai, alacsony kockázatú szakaszában használható, amikor a tumor még nem szabadult ki a prosztatából. Ráadásul számos mellékhatással jár, mivel az egészséges szöveteket is éri a sugárzás.
Ha a rák kitör a prosztatából és szétterjed a szervezetben, akkor már nem lehet külső sugárzással kezelni. Itt jön képbe az új módszer.
A mostani kezelés a prosztataráksejtek felületén lévő PSMA (prosztataspecifikus membránantigén) nevű fehérjét veszi célba.
A kezeléshez egy PSMA-617 nevű molekulát használnak, amely megkeresi a PSMA fehérjét és kapcsolódik hozzá. A molekula „hasznos terhet" is hordoz: egy lutécium-177 nevű radioaktív izotóp kapcsolódik hozzá, ami hatékony radioterápiás szer.
A radioterápia hatótávolsága mindössze 1 milliméter, ami lehetővé teszi, hogy csak a ráksejtek károsodjanak és az egészséges szövet ép maradjon.
Több neves onkológus szakember is úgy véli, hogy az eljárás a közeljövő nagy áttörése lehet a prosztatarák kezelésében.