Világszerte 423 millió ember szenved inkontinenciában, és ez a szám folyamatosan növekszik. Magyarországon a lakosság kb. 8-10 százalékát érinti, azaz feltehetően 800 000 ember szenved az akaratlan vizeletvesztés kellemetlen tünetei miatt.
Mivel a betegség máig tabunak számít, sokan nem beszélnek róla még a saját orvosukkal sem, ezért ez a szám ennél jóval magasabb is lehet.
A különböző típusú inkontinenciákat a háttérprobléma alapján több csoportra oszthatjuk, és célszerű mindegyik esetben már az első jeleknél orvoshoz fordulni, és megpróbálni tenni ellene.
Az egyik leggyakoribb forma a stressz (terheléses) vizeletinkontinencia, amikor erőkifejtéskor a hasban fokozott nyomás alakul ki, nevetéskor, tüsszentéskor vagy köhögéskor elcseppen a vizelet.
A hirtelen megugró terhelés, a fokozott hasprés, a gátizomzatra is nagyobb nyomással hat, rosszul befolyásolva a kismedence zárófunkcióját, és a vizelet akaratlanul távozik a húgyhólyagból. Kialakulásában szerepet játszanak a kismedencei izmok és kötőszövetek elgyengülése, többszöri hüvelyi szülés utáni állapot, a túlsúly, az ülő életmód, esetleg egyes műtétek szövődményei és az öröklött tulajdonságok.
A sürgősségi vagy késztetéses (urge) inkontinencia hirtelen jelentkezik, akár egy nap bizonyos szakaszában.
Az érintettek vizelési ingert éreznek, és hiába próbálják visszatartani, sokszor már túl késő. A sürgető vizelési inger fiatal korban is jelentkezhet és bár nem minden esetben alakul ki akaratlan vizeletvesztés, de gyakran kényszerülnek a mosdóba járni, akár napi 10-15 alkalommal is.
Kevert inkontinenciáról akkor beszélünk, ha a fenti két típus tünetei együttesen jelentkeznek.
A vizeletinkontinencia az előzőeken kívül fennállhat akár egész nap folyamatosan, vagy különböző napszakokban, vagy csak éjszaka. Más szempontból, lehet funkcionális, amikor a páciens érzi az ingert és hiába igyekszik, képtelen időben elérni a mellékhelységet. Néha megfigyelhető csak nőknél vizeletvesztés mechnaikus külső ingerre, (pl. lovaglás kapcsán, vagy akár szexuális aktus alatt), illetve előfordul, nem meghatározható okok alapján, azaz az egyén nem tudja semmilyen tevékenységhez kötni a vizeletvesztés tényét, ilyenkor valószínűleg pszichés tényezők játszanak szerepet.
Nem csak vizelettartási probléma, hanem
székletinkontinencia is létezik.
Ilyen esetben a széklet akár szakaszosan, akár folyamatosan, akaratlagos irányítás nélkül ürül, amelyet a beteg nem tud megállítani. Ennek a kezelése különösen fontos!
Az inkontinencia a megfelelő terápiával legtöbbször eredményesen kezelhető.
Kezelésének egyik legismertebb elsővonalbeli, nem gyógyszeres, nem invazív formája a gátizomtorna, amikor a medencefenék edzése, erősítése a fő cél.
Ez a torna a stressz-, és a sürgősségi inkontinencia kezelésének is nagyon hatékony formája. A gátizomtorna alkalmazása alatt nagyon fontos a medencefenék izomzat helyének, akaratlagos irányításának pontos önérzékelése, és a megfelelő gyakorlatok megfelelő végrehajtása. Ennek tudatos megtanulásához, alkalmazásához minden esetben ajánlott szakember segítségét kérni. Ennek a tréningnek megtanulásához például a biofeedback módszer kifejezetten hasznos segítség.
A férfiak többnyire prosztataoperációt követően szembesülnek az inkontinencia tüneteivel. A medencefenék edzése ebben az esetben az uraknak is tökéletes megoldás lehet, tehát a megfelelő gátizomtornával jelentős javulás, sőt, teljes gyógyulás is elérhető.
Hölgyeknek már babavárás előtt és közben, illetve utána is ajánlatos a gátizomzatot megerősíteni, természetesen a nőgyógyász szakorvossal konzultálva. Különösen fontos lehet a gátizomtorna olyan sportolóknál, akiknek a sport, amit végeznek, erős hasi nyomásfokozódással jár, így a medencefenék izomzatára nagy megterhelés jut. Ilyen a tenisz, a squash, a futás, a jogging, a labdasportok közül különösen a kézilabda, röplabda, kosárlabda, az atlétika, a torna, a golf és még sorolhatnánk.
A megfelelő gátizomtorna elsajátításához nagy segítség a PelviPower tréning.
Ezzel a speciálisan kontrollált biofeedback tréninggel megismerhetjük a gátizmokat, könnyen megtanulhatók azoknak megfelelő összehúzása, lazítása. A magnetoterápiás tréninggel pedig az egész gátizomzat, a farizmok és az akaratlagosan nehezebben működtethető izmok alapos edzése is megtörténik. A PelviPower magnetoterápia és a biofeedback tréning együttesen biztosíthatják a kívánt cél elérését.
Mivel az elhízás negatív hatással lehet a vizeletinkontinenciára, érdemes túlsúly esetén fogyókúrába kezdeni –
fontos, hogy a súlyvesztést kiegyensúlyozott korszerű étrend, és a testmozgás együttes alkalmazásával, fokozatosan kell elérni, nem gyorsan, hirtelen.
A vizeletürítés izmait lehet tudatosan edzeni, rövid ideig késleltetett vizeletürítéssel, amihez segítséget nyújt a vizeletnapló precíz vezetése. Ennek a terápiának az alkalmazását azonban először a kezelőorvossal kell egyeztetni, semmiképp nem ajánlott önállóan végrehajtani. Érdemes kerülni a kávé, a fűszeres ételek fogyasztását, és a dohányzásról is javasolt mielőbb leszokni. Egyeseknél lelki tényezők váltják ki, vagy súlyosbítják a tüneteket, ilyenkor az autogén tréning és egyéb relaxációs technikák is sokat segíthetnek.
Bizonyos esetekben gyógyszeres kezelés javíthat az állapoton, de nem szabad elfelejteni, hogy a gyógyszereknek mellékhatásai is lehetnek. Minden esetben egy szakorvos méri fel, hogy melyik inkontinencia milyen gyógyszerrel kezelhető.
A lézeres kezelés lényegében egy kötőszövet-fiatalító kezelés, mely mindössze néhány perces, kis fájdalommal járó beavatkozás. Legalább kettő, de egyéntől függően inkább négy-öt kezelésre van szükség. Ennek a beavatkozásnak az ára igen magas. Mostanában sokat hallani a HIFU kezelésről is, amely nem igazán műtétinek mondott módszer, de speciális műszerezettséggel a hüvelyben végzett beavatkozásról van szó. Ennek az ára is igen magas.
A műtét elvégzése a legmegterhelőbb beavatkozás a páciensek számára.
Gondos előkészítést, szakorvosi, valamint nem kellemes vizsgálatok után, egy kórházban végzett beavatkozás. Ez egy ún. szalagplasztika, melynek során egy speciális anyagot ültetnek be, ami megakadályozhatja az akaratlan vizeletvesztést. Mint minden műtétnek, ennek is van műtéti kockázata, és jelentős kiesést jelent pl. a munkavégzésben, vagy a mindennapi tevékenységeinkben.
A stresszinkontinencia az esetek jelentős részében megelőzhető rendszeres, jól végzett gátizomtornával.
Nők esetében már szülés előtt ajánlott ez a speciális tréning, utána pedig – főleg a tünetek megjelenése esetén - mindenképp érdemes edzeni a gátizomzatot.
Férfiaknál főleg prosztataműtét előtt érdemes elkezdeni a gátizomzat erősítését, ezzel is csökkentve az elégtelen működés kialakulásának lehetőségét. Nyilván a sérülések, vagy az egyéb betegségekből kialakuló inkontinencia nem előzhető meg, ott az alapbetegség gyógyítása, illetve az utólagos kezelés hozhat eredményt. Ezekre a problémákra is nagyon jó módszer lehet a biofeedback és magnetoterápiás összetett tréning.