Az orvosok először Lyme-kórra gyanakodtak, ám az összes teszt negatív eredményeket hozott. Végül antihisztaminokat írtak fel a férfinek, ám a kezelés nem hatott, a gyulladás súlyosabbá vált, ezért ismét az orvosnál kötött ki, írja a BMJ Case Reports.
A szakértők csak a fejüket vakarták, ezért átfogó nyomozásba kezdtek, és először a férfi szokásait térképezték fel. Társasági emberként sokat utazgatott mindenfele, így felmerült a toxoplazmózis és a gombafertőzés gyanúja is. Ám mikor kiderült, hogy a páciens korábban armadillók tudományos célú értékesítésével foglalkozott, az orvosok már sejtették, mivel állnak szemben:
leprával.
A lepra nem túl gyakori az Egyesült Államokban, nagyjából 200 esetet jelentenek évente, a kórokozó vagy a fertőzöttel való érintkezéssel, vagy nyílt seben át, esetleg levegőben terjed. Az USA-ban az esetek 60-75 százalékában a baktériumokat a bevándorlók terjesztik, főleg azok, akik Mikronéziából vagy Marshall-szigetekről érkeztek.
Jelen esetben a férfi azonban valamelyik tatutól kapta el a kórokozót. Ezek az állatok az általuk kiválasztott testnedvekkel juttatják a baktériumot a környezetbe, ahol az akár 8 hónapon át is fertőzőképes maradhat.
A lepra diagnosztizálása nem egyszerű feladat, tekintve, hogy a betegség lappangási ideje 8-12 év, és azok a diagnosztikai eszközök is hiányoznak, amik a szimptómák megjelenése előtt kimutatnák a kórt"
– írták a kutatók a szaklapban.
Szerencsére a férfi állapotát még időben felfedezték és erős antibiotikumos kezeléssel meggyógyították.