A bolygót sújtó forróságot a tudomány paleocén-eocén hőmérsékleti maximumként, angol rövidítése után PETM (Paleocene-Eocene Thermal Maximum) néven tartja számon, mivel a paleocén és az eocén korszakok határán következett be.
Az éghajlati zónák a sarkok felé tolódtak, az alkalmazkodásra vagy elvándorlásra képtelen fajok kihaltak.
Nagy kérdés, hogy megközelítette-e ez a forróság a mai helyzetet, amikor napról napra dőlnek meg a hőmérsékleti rekordok. A British Columbia Egyetem kutatói próbáltak meg erre válaszolni a LiveScience tudományos online oldal kérdésére, akik szerint a Föld már többször is eljutott a túlzott felmelegedés állapotába. A sarkokon a jég elolvadt, majd újrafagyott.
A világunk most újra melegszik, ám ez nyilvánvalóan nem csak egy nagyobb, természetes ciklus része
– mondta Stuart Sutherland, a British Columbia Egyetem paleontológusa. – Akkoriban kétszázezer évbe telt, amíg a Föld visszanyerte korábbi állapotát. Részben ezeknek az ingadozásoknak köszönhetően a Föld jégkorszakokon és melegebb, interglaciális periódusokon megy keresztül.
Ám jóval több háttértevékenység zajlik a háttérben ahhoz, hogy egy olyan, hatalmas felmelegedési esemény jöjjön létre, mint a paleocén-eocén hőmérsékleti maximum.
A láthatatlan bűnöst ma szén-dioxidnak hívjuk, amely egyre nagyobb mennyiségben van jelen a légkörben.
A kutatók szerint ez az üvegházhatású gáz majdnem biztosan felelős a PETM kialakulásáért: egykor a maihoz hasonló nagyságrendű üvegházhatású gáz került az óceánokba és a légkörbe.
Úgy gondoljuk, hogy a vulkánok is szén-dioxidot bocsátottak a légkörbe, csapdába ejtették a hőt és megolvaszthatták a felolvasztották az addig jéggel zárt, gázzal teli üregeket
– magyarázta Sébastien Castelltort, a Genfi Egyetem geológusa. – Ám csak azért, mert az üvegházhatású gázok által előidézett szélsőséges felmelegedés előbb történt, még nem azt jelenti, hogy ezek az események ártalmatlanok.
Itt van például a perm–triász kihalási esemény, amikor mintegy 252 millió évvel ezelőtt a becslések szerint a tengeri fajok 96 százaléka, a szárazföldi gerinces fajok 70 százaléka pusztult ki, tehát abszolút katasztrófát jelentett a Földre és annak minden élőlényére.
Ez a felmelegedési esemény, annyira szélsőséges volt, hogy Sutherland csak „az elszabadult üvegházhatás előfutárának" hívja azt.
A kihalás lehetséges okai között ott van többek közt egy aszteroida becsapódás, a vulkáni tevékenység, a metánhidrát felszabadulás, a tengerszint ingadozásai, a kén-hidrogén kibocsátás és a halogén gázok.
A különböző tényezők összjátéka éghajlati káoszt és tömeges kihalásokat eredményezett.
Képzeljünk el extrém szárazságot, a növények elpusztulását, ami végigterjed az egész kontinensen
– mondta Shutherland a LiveScience-nek. – Az átlaghőmérséklet 10 Celsius fokkal emelkedett, ami túl forró és kellemetlen volt az élővilág számára.
A kutatók azonban abban még nem biztosak, hogy az üvegházhatást okozó gázok magas koncentrációja mekkora szerepet játszott a a perm–triász kihalási eseményben, de úgy gondolják, hogy még a mai szintnél is magasabb lehetett. Legalábbis az adatok alapján végzett modellezés ezt mutatja.
Ám pont a szén-dioxid koncentráció változásának üteme az, ami a mai helyzetet annyira példátlanná teszi. A perm–triász kihalási esemény során a hőmérséklet emelkedése akár 150 ezer évig is eltartott, míg a paleocén-eocén hőmérsékleti maximum alatt a felmelegedés rendkívül gyorsan, 10-20 ezer év alatt bekövetkezett. A mai globális felmelegedés „csak" 150 éve kezdődött.
Ez a legnagyobb különbség a mai éghajlatváltozás és a múlt éghajlati csúcsai között
– mutatott rá Sébastien Castelltort. – Az aggodalmunk nem csupán annyi, hogy a bolygó felmelegedik, hanem az, hogy nem tudhatjuk, hogy milyen gyorsan következhetnek be a korábbi változások és hogy az élővilágnak mennyi ideje lesz alkalmazkodni vagy hűvösebb területekre vándorolni a gyilkos hőség elől a folyamat ütemének megfelelően.
Hozzátette: ha a korábbi felmelegedéssel járó eseményeket vesszük alapul, akkor
a kutatók nem merik biztonsággal kijelenteni, hogy a felmelegedés jelenlegi üteme nem jár majd drámai következményekkel.
A kérdés csupán annyi, hogy mennyire lesznek azok drámaiak.
Mivel a paleocén-eocén hőmérsékleti maximum néhány jellemző vonásában feltűnően hasonlít a ma zajló felmelegedéshez, különösen fontos lehet az akkori események megismerése, hiszen így előre jelezhető lenne a várhatóan bekövetkező eseménysorozat
– hangsúlyozta a geológus.