A Közel-Keleten, valamint Dél- és Délkelet-Ázsiában sokan használják a miswak néven ismert, az arakfákról letört gallyakat a fogaik tisztításához. A gally végét lemossák vízzel, majd a fogaikat ezzel dörzsölik, mint egy fogkefe sörtéivel.
Az arakfa (Salvadora persica) ugyanis nagy koncentrációban tartalmaz fluoridot és más antimikrobiális komponenseket, amelyek megakadályozzák a fogszuvasodást.
A különböző kultúrákban más fákról származó gallyakat és ágakat is szívesen alkalmaznak, különösen amelyek frissítő aromákat biztosítanak.
Ezeket az úgynevezett „rágóbotokat" már több ezer éve használják, az első történelmi feljegyzései időszámításunk előtt 3500-ból származnak, az ókori Babilónia területéről.
Több tanulmány szerint ezeknek az ágacskáknak a használata hasonló tisztítási hatással bírhat, mint a hagyományos fogkefék, bár nem tudják elérni a fogak közötti területeket és ha nem megfelelően forgatják a szájban, akkor károsíthatja az ínyt.
Egyes kultúrákban az emberek az ujjaikkal dörzsölik a fogaikat, míg néhány muszlim országban a diófa kérgével teszik ugyanezt.
A fa kéregének antimikrobiális tulajdonságai vannak, amiről úgy gondolják, hogy fehérítő hatása is van.
A kutatók ugyanakkor eddig még nem végeztek vizsgálatokat annak hatékonyságára vagy mellékhatásaira. Más kultúrákban, például Afrikában, Délkelet-Ázsiában és Dél-Amerikában téglaport, sárt, sót vagy hamut használ a fogaik tisztításához.
És bár ezek az összetevők hatékonyan eltávolítják a foltokat és a lepedéket, nem tartalmaznak fluoridot, és gyakran lecsiszolják a fogakat, ami miatt azok érzékennyé válhatnak és az ínysorvadás is megeshet.
A szénpor szintén hagyományos fogtisztítónak számít, és nem véletlenül tartalmazza néhány modern fogkrém is ezt az összetevőt.
Az ősi ájurvédikus gyakorlat szerint érdemes saját készítésű olajjal kiöblíteni a szánkat, ami segíti csökkenteni az ínygyulladást. Eszerint egy kis mennyiségű kókusz, szezám, napraforgó vagy olívaolajat forgassunk körülbelül 15 percig a szánkban.
A fogszuvasodás és az ínybetegségek ma a Föld leggyakoribb betegségei közé tartoznak, és a világ népességének nagy részét érintik az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint. Néhány kivételtől eltekintve azonban ezek a betegségek megfelelő szájhigiéniával és egészséges táplálkozással megelőzhetők.
A szakértők szerint az ezekben a betegségekben szenvedők nagy aránya azt mutatja, hogy a legtöbb ember szájhigiéniai módszerei nem felelnek meg az ideálisnak és érdemes lenne javítani azokat.
A modern szájhigiéniai eszközöket kifejezetten úgy tervezték, hogy még nehezen elérhető területeket is tisztítsák, miközben rendkívül hatékonyak, de csak akkor, ha helyesen végezzük a fogtisztítást
– hangsúlyozták a kutatók. – Néhány alternatív tisztítási eljárás, mint például az olajos öblítés, csupán hasznos kiegészítésként működhet.