Egyes krokodilok egykor vegetáriánusok voltak, de mára kihaltak

őskrokodil (Plesiosuchus manselii)
Egy őskrokodil, a Plesiosuchus manselii, melynek 163 millió éves fosszíliáit a University of Edinburgh brit egyetem paleontológusai fedeztek fel Angliában.
Vágólapra másolva!
A kutatók több száz millió évvel ezelőtt élt, megkövesedett krokodil fogakat vizsgáltak és meglepő eredményre jutottak: ezek az ősi teremtmények egyáltalán nem fogyasztottak húst. Az őskrokodilok egy csoportja ugyanis minden bizonnyal vegetáriánus lehetett. A kutatók szerint legalább három, legfeljebb hat alfajuk támaszkodhatott teljes egészében a növényalapú étrendre. Mára azonban valamennyien kihaltak.
Vágólapra másolva!

Mai rokonaik igen falánk ragadozók

Az Utah Egyetem kutatói a mára kihalt és a még élő krokodilok fogainak szerkezetét és összetettségét vizsgálták, és nem várt eredményre jutottak. Eredményeiket a Current Biology tudományos folyóiratban tették közzé.

Nehéz elképzelni a ma élő bordás krokodilról, hogy az ősei egykor vegetáriánusok lehettek Forrás: Wikimedia Commons

– mondta Keegan Melstrom, az egyetem doktori hallgatója. – A tanulmányunk azt mutatja, hogy a növényalapú étrendre utaló fogszerkezet legalább háromszor, de akár hatszor is megjelenik a mai krokodilok kihalt rokonainál.

A több száz millió éves őshüllők egykor ugyanazzal az általános testformával és ökológiával rendelkeztek, mint a ma élő, akár tízméteres rokonaik,

ám manapság leginkább falánk ragadozók, amik mindenféle állati eredetű táplálékot felfalnak, sőt a dögöt sem vetik meg.

A fogszerkezet eltérő mintázatát mutatták

A kutatók az utahi Természettudományi Múzeummal közösen végzett vizsgálatok során összesen 16, mára kihalt krokodil 146 fogát vetették össze egy speciálisan kifejlesztett módszerrel. Végül összehasonlították az ősi és a ma is élő hüllők fogainak szerkezetét, formáját és összetételét.

Ijesztő látvány a vízből kilógó szempár: lehet, hogy csak növényekre vágyik Forrás: Pexels

– mesélte Randall Irmis, a Természettudományi Múzeum vezető kurátora. – Néhány faj többszörös specializációkat mutatott, amelyeket nem találhatunk meg a ma élő fajokban; beleértve a heterodontia néven ismert funkciót is, ami a fogak méretének vagy alakjának regionális különbségeit jelenti.
Rámutatott: a húsevőnek egyszerű foga van, míg a növényevőnek sokkal összetettebbek a rágószervei.

Nagyban hasonlítottak a ma élő rokonaikhoz

A fogászati és más morfológiai jellemzők mérése révén a csapat rekonstruálta a kihalt krokodilfajok étrendjét is. Az eredmények arra engednek következtetni, hogy ezek az állatok a korábban becsültnél szélesebb körű, komplex fogazattal rendelkeztek, és így a táplálkozásuk is jóval változatosabb lehetett, mint azt valaha is gondoltuk volna.

Egy őskrokodil, a Plesiosuchus manselii, melynek 163 millió éves fosszíliáit a University of Edinburgh brit egyetem paleontológusai fedeztek fel Angliában Forrás:https://phys.org/news/2017-10-monstrous-crocodile-fossil-early-ancient.html

– magyarázta Keegan Melstrom. – A kizárólag növényalapú étrenddel táplálkozó alfajaik a mezozoikum alatt fejlődtek ki és hihetetlenül változatos étrenddel rendelkeztek.
Hozzátette:

ezek az őskrokodilok nagyban hasonlítottak a ma élő rokonaikhoz és elsősorban ragadozó életmódot folytattak,

de akadtak köztük növényevők és mindenevők is. Utóbbiak nem várt módon igen sikeres utat írtak le az evolúció során.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!