Az 1970-es évektől számítva a nyolcszorosára nőtt a kaliforniai erdőtüzek száma, az évente leégett terület közel 500 százalékkal nőtt. A kutatók az Earth's Future című tudományos lapban közzétett tanulmányban szoros összefüggést találtak a drámai mértékeket öltött jelenség és az éghajlatváltozás között.
Az ember okozta globális felmelegedés jelentős mértékben növeli Kaliforniában a tűzvészek előfordulásának gyakoriságát, különösen Sierra Nevada és az Északi partvidék erdőiben, és nagy valószínűséggel erre a növekvő tendenciára kell számítani az elkövetkező évtizedekben is
– mondta Park Williams, a tanulmány vezető szerzője. – Arra a következtetésre jutottunk, hogy a közelmúltban az északi partot és a Sierra Nevada régiókat érintő nyári erdőtüzek szoros kapcsolatban állnak a hőt növelő száraz talajviszonyokkal.
A kutatások abba az irányba mutatnak, hogy a tűzvészek száma a hőmérséklet további emelkedése miatt exponenciálisan növekedni fognak a következő negyven évben.
A kutatók kifejtették, hogy még mérsékelt légköri felmelegedés esetén is gyorsan távozik a nedvesség a talajból és a növényzetből, ami a tűz könnyen és gyorsabb terjedéséhez vezet. Miután a hőmérséklet folyamatosan emelkedik, ez aszályt és szárazságot generál.
Nem meglepő, hogy a globális éghajlatváltozás ilyen hatással van az erdőkre, de Kalifornia területe annyira nagy és változatos, hogy nincs egyetlen egyértelmű magyarázat arra vonatkozóan, hogy pontosan milyen és mekkora szerepet játszik az erdőtüzeknél
– magyarázta Park Williams, aki megjegyezte, hogy az állam átlagos nyári hőmérséklete 1896 óta közel 16 fokkal emelkedett.
Az éves leégett terület kiterjedése 1972-től 2018-ig az ötszörösére nőtt és a nyolcszorosára emelkedett a nyári időszakokban. A tanulmány azonban azt is megállapította, hogy
az éghajlat hatásai rendkívül szezonálisak, függnek a növényzet típusától, a topográfiától és az emberi településmintáktól.
A fű vagy a cserjék dominálta nem erdős területeken például nem növekedtek a nyári tűzvészek.