A veszélyeztetett emberszabású fajok száma héttel emelkedett.
"A természet gyorsabban hanyatlik, mint valaha az emberiség történelmében.
A nemzeti és nemzetközi kereskedelem hozzájárul az óceánokban, az édesvizekben és a szárazföldön élő fajok csökkenéséhez.
A folyamat megállításához határozott intézkedésre van szükség" - mondta Jane Smart biodiverzitás-szakértő.
A hegedűrája-félék a sekélyebb vizekben élnek az Indiai-óceánban, a Csendes-óceán nyugati térségében, az Atlanti-óceán keleti részén és a Földközi-tengerben. Célzottan is vadásszák őket, de gyakran gabalyodnak be véletlenül is a halászhálókba. Húsukat értékesítik, úszóikból egyes országokban levest készítenek.
A vörös listára került hét új majomfaj közül hat Nyugat-Afrikában él. Az IUCN szerint ezek a fajok azért veszítik el élőhelyüket, mert az erdőterületeket kivágják, többnyire mezőgazdasági célból. Az állatokat húsukért is vadásszák egyes területeken. A Nyugat-és Közép-Afrikában élő főemlősök mintegy 40 százalékát fenyegeti a kihalás veszélye.
Az állatok megóvásához több védett területre és a meglévők fokozottabb őrzésére van szükség. Emellett támogatni kell a fenntartható turizmust és a húsalternatívák utáni kutatást.
Az IUCN vörös listáján több mint 100 ezer állat- és növényfaj szerepel, amelyek közül több mint 28 ezer veszélyeztetett.
(Forrás: MTI)