Az idegrendszer időskori változásai kognitív teljesítményromláshoz vezethetnek. Ez negatív hatással lehet a mindennapi tevékenységek megtervezésére, kivitelezésére egyaránt, mely az idős személyek esetében ronthatja az életminőséget.
Az öregedéssel egyre romlik az emlékezetünk, és egyre nehezebb új dolgokat megtanulni.
Nem lenne ésszerűtlen feltételezés, hogy mindezt az agysejtek fokozatos elhalása okozza, de a kutatók szerint mégsem ez történik. Nagy kérdés, hogy mi okozza akkor az életkorral összefüggő kognitív károsodást?
A legújabb válasz a szinapszisban, az idegsejtek közötti elektrokémiai összeköttetésekben lehet, amelyek úgynevezett neurotranszmitter molekulákat használnak, hogy a központi idegrendszeren belül megteremtsék a hálózati funkcióikat.
Nick Hartell, a Leicester Egyetem Idegtudományi, Pszichológiai és Magatartási Tanszékének professzora és kollégái azt vizsgálták, hogy a hippokampusz (az agy tanuláshoz és az emlékezethez szükséges része) kalciumszintje szerepet játszhat-e ebben.
A normális öregedés elkerülhetetlenül veszteséget okoz a kognitív funkciókban, vagyis zavar keletkezik a memóriában, csökken a fókuszálási és a problémamegoldó képesség.
A legsúlyosabb betegség idősebb korban a demencia, amely jelentősen lerontja az életminőséget.
Az ezen a területen végzett legtöbb kutatás a posztszinaptikus (amelyik hozza az ingerületet) sejtekre összpontosított azért, mert nagyon nehéz megmérni a pre-szinaptikus sejtek kalciumszintjét.
Nick Hartell és munkatársai azonban egy speciális kísérletnek vetettek alá egereket, ahol kalciumérzékelő fluoreszcens fehérjét használtak a hippokampusz preszinaptikus (amelyik viszi az ingerületet) részein. A kutatók labirintusokat és tárgyfelismerési teszteket használtak az egerek kognitív funkcióinak tanulmányozására és egyértelmű összefüggéseket találtak a kognitív képességek és a kalciumszintek között.
A kalcium szintjének kísérleti növelése a fiatal egerek agyában megváltoztatta a szinaptikus tulajdonságokat, de ez a teszt fordítva is működött:
a kalcium az idősebb állatoknál megújította a szinapszisokat.
Az új kutatási eredmények óriási lehetőségeket jelenthetnek az emberek életkorral összefüggő egészségügyi problémáinak megoldásában, orvoslásában.
(MedicalExpress)