Az értékes kézimunkával készült, bronzból öntött harang már több mint ezer éves és július végén tűnt el a skóciai Szent Finan-sziget romos kőkápolnájából. A hely a skót hegyvidék egyik legismertebb területe, mert a híres Harry Potter filmsorozat egyes részeit is itt vették fel.
Az ősi harangot egykor megátkozták, ami azt is jelenti, hogy az átok lesújt arra, aki az ereklyét megpróbálja elvinni a szigetről
– mondta a Moidart Történelmi Csoport (The Moidart History) szóvivője a BBC-nek. – Reméljük, hogy a rontás valódi és a harang visszakerül hozzánk.
Az átok ellenére ez nem az első alkalom, hogy egy tolvaj ellopta a harangot.
Az utolsó eset 1745-ben történt, a jakobita felkelés idején, amikor Charles Edward Stuart vezetésével megpróbálta visszaszerezni a trónját a száműzött Stuart-házi és katolikus vallású II. Jakab angol király.
A lázadás után egy brit katona zsákmányként eltulajdonította a bronzharangot, ám egy rövid üldözés után gyorsan elfogták. A tolvajt keményen megkorbácsolták és az ereklyét visszaküldték az eredeti helyére.
A harangok fontos szerepet játszottak a középkori keresztény vallási életben. Leginkább arra használták őket, hogy ezek segítségével hívják a helybélieket imádságra a templomba és hogy távol tartsák a démonokat.
A Szent Finan kápolna kéziharangja jóval régebbi, mint a 16. században épült templom romjai, és valószínűleg maga Finan hozta magával a harangot a szigetre
– magyarázta John Dye, a Moidart Történelmi Csoport tagja. – Az ereklyét általában olyan korai, ír misszionárius szerzetesekkel társították, akik abban az időben Skóciába látogattak.
A kutatók szerint a harang először egy mára elpusztult épületben kapott helyet, majd a templom építése után került az új helyére.
A Szent Finan-sziget, eredeti nevén „Eilean Fhianian" jelenleg lakatlan és körülbelül 180 méterre fekszik Loch Shiel partjától. A korai középkorban leginkább keresztény temetkezési helyként használták.
A szigeten egy 16. századi kő templom romja áll, amely Szent Finan kápolna néven ismert: állítólag ez volt az otthona egy Skóciába érkező, ír szentnek, akit később Finan Lindsfarne néven ismertek meg Skóciában.
A szigetet később a terület skót vezetőinek temetkezési helyeként és keresztény zarándokhelyként használták. A Moidart Történelmi Csoport tájékoztatása szerint évente csak „egy maréknyi" turista látogat ide, ám az elmúlt öt évben folyamatosan nőtt a számuk.
A tolvajnak azonban egészen biztosan nehéz dolga lehetett, amikor elmozdította a helyéről a harangot.
A szakemberek szerint egy nagyobb csavarvágóra volt szüksége, mert az ereklyét 2017 óta egy nehéz, kézzel kovácsolt bronzlánccal rögzítették.