A legtöbben nem éppen a gyors sebességgel azonosítjuk a csigákat és nem véletlenül. Ám a kúpcsigák (Conidae) büszkélkedhetnek a vízi fajok közül a leggyorsabb mozgással. Míg számos szárazföldi csiga inkább a lassú tempója miatt ismert, a kúpcsigának egészen más az életmódja.
Támadásra és védekezésre egyaránt hosszú, hegyes végű, ormányszerű reszelőnyelvüket (radula) használják; ezzel testük, illetve házuk bármely pontját képesek elérni.
A radulán mintegy húsz, eltérő mértékben érett, körülbelül egy-egy centiméteres, egyszer használható méregtüske található. Ezeket használják a gyorsan mozgó halak és más tengeri állatok nagyszerű sebességgel történő elkapására.
És bár a ragadozók napközben megbújnak a mélyedésekben, éjjel vadászni indulnak a sziklák, zátonyok repedéseiben. Férgekkel, más puhatestűekkel és halakkal is táplálkoznak. Emanuel Azizi, a Los Angeles Occidental College Ökológia és Evolúciós Biológia tanszékének professzora és kollégái most arra voltak kíváncsiak, hogy milyen gyorsan képes a kúpcsiga a radula segítségével lecsapni.
Az állatok mozgásának tanulmányozása során azt találtuk, hogy a retesz és az izom egyfajta gömbszerkezetként működik; a kúpcsiga hidraulikus „meghajtású" radulaja ezzel figyelemre méltó sebességgel képes mozgásokat előidézni
– magyarázta a professzor. – Ezen szerkezetek anatómiájának és funkcionális határainak felmérésétől azt reméljük, hogy betekintés nyerhetünk a kúpcsigák fejlődésékbe, és hogy a kialakításuk tanulmányozása ösztönözheti az új formákat a robotok vagy orvostechnikai eszközök tekintetében.
Amikor a kúpcsiga élelemre vadászik, a radulajukat úgymond „lövedékként" és vezetékként használják: ez szállítja a nagy mennyiségű mérget, amivel megbénítják az áldozatukat. Csapásuk szokatlanul gyors és pontos.
Mérgük rendkívül összetett: fajonként legalább kettőszáz, egyenként is mérgező vegyület keveréke, az úgynevezett conotoxin.
Együttes hatásuk ideg- és izombénító, némely hatóanyagaik a külső emésztéstszolgálják. Legtöbbjük mérge az embernek is komoly fájdalmakat okoz; ellenszérum nincs rá.
A kutatók szerint azért van szükség ilyen sebességű mozdulatra, hogy a mérgük elég gyorsan bekerüljön a potenciális áldozatuk szervezetébe és annak esélye se legyen elmenekülni.
Ultragyors videofelvételek segítségével megállapították, hogy a radula általában 100 mikroszekundum (a másodperc egy milliomod része) alatt lecsap, de nem lehetetlen az ennél még gyorsabb mozgás sem. A sebessége leginkább egy puskából kilőtt golyóéra hasonlít.
A kúpcsigák ilyen mértékű sebességének ténye azért is zavarba ejtő, mert akár a náluk kétszer nagyobb állatokat is képesek így elejteni
– mondta Azizi professzor.
A kutatók folytatják a fajjal kapcsolatos munkát és szeretnének még pontosabb magyarázatot kapni az elképesztő mértékű sebesség okaira.