Az már régóta ismert, hogy a szellemrákok (Ocypode quadrata) képesek hangokat kiadni annak érdekében, hogy elüldözzék a betolakodókat; az ollójuk behajlításával vagy azok összeérintésével. Ám amikor egy másik állat túl közel kerül, akár függőlegesen is képesek tartani az ollóikat.
Jennifer Taylor, a kaliforniai Scripps Institute of Oceanography intézetének munkatársa azonban észrevette azt is, hogy a rákok csikorgáshoz vagy morgáshoz hasonló hangot adnak ki, amikor fenyegetve érzik magukat. Ezek a neszek ráadásul olyan hangosak, hogy könnyen meghallhatjuk őket.
A rákok egy olyan, különleges hangot adnak ki, amit egyáltalán nem várnánk tőlük
– mondta Taylor, aki azonban nem láthatta, hogy mi okozza ezeket a hangokat.
A kutatók ezért egy dobozba tették a rákot és átvitték azt egy közeli kórház röntgenosztályára, hogy megnézzék, hogy mi is történik morgás közben. Az állatokat különböző fenyegetésekre reagáltatták, beleértve egy játékrákot és egy kis robotot.
A röntgen-fluoroszkópiával készített felvételek rámutattak, hogy a morgó hangok egy időben keletkeznek a gyomorban található fogak mozgásával (az úgynevezett gyomormalmokkal), ám nem a táplálkozáshoz használták őket. Számos állat, a férgektől és puhatestűeken át a madarakig, rendelkezik egy olyan „mechanizmussal", amely során
a táplálékot mechanikailag feldarabolják a zúzagyomorban, amely akár különös hangokat is képes előidézni.
Mivel ezek az állatok fogatlanok, az izmos falú, őrlőmozgást végző zúzógyomruk e funkciója igen fontos. Munkáját a madarak esetében a lenyelt kisebb kavicsok segítik, amelyek a hiányzó fogakat pótolják.
Ennek a zúzógyomornak a másik fajtája, a proventrikulusz a rákoknál fordul elő: a gyomor első részén helyezkedik el, csontocskákból és izmokból áll, amelyekkel összeőrli a táplálékrészecskéket.
Ezután a táplálékszemcsék a sörtéken átszűrődve kerülnek a gyomor hátsó részébe.
Taylor azt gyanítja, hogy ezeknek az állatoknak egy része ezeket a zörejeket szintén felhasználja a kommunikációhoz.
Néhány hal ugyanúgy képes morogni és a kutatók szerint ők is ugyanazt a mechanizmust használják, mint a szellemrákok. Friss eredményeiket a Proceedings of the Royal Society B tudományos folyóiratban publikálták.