Jótékony folyamatokat figyeltek meg a kutatók az agyrégió neuronhálózatának működése során azoknál a hatvanéves vagy annál idősebb embereknél, akik rendszeresen teát fogyasztanak. A kutatást az US Yong Loo Lin Orvostudományi Iskola Pszichológiai Orvostudományi Tanszéke vezette, amelyben az Essex Egyetem és a Cambridge Egyetem munkatársai is bekapcsolódtak; eredményeiket az Aging tudományos folyóiratban tették közzé.
Megtaláltuk az első, megdönthetetlen bizonyítékokat arról, hogy teafogyasztás pozitív változásokat idéz elő az agy szerkezetében; eredményeink arra engednek következtetni, hogy ennek a forró italnak a rendszeres fogyasztása jótékony hatásokat biztosít az öregedő agy védelmében
– magyarázta Feng Lei professzor, a kutatás vezetője.
Korábbi tanulmányok már bizonyították, hogy a teának az antioxidáns hatás mellett fertőtlenítő, antibakteriális hatása is van a benne található katekinek jelenlétének köszönhetően.
A tea, illetve a víz fogyasztása jótékonyan befolyásolja az erekben a vér áramlását, amely közvetve utalhat a szív- és érrendszeri betegségek, a trombózisok kialakulásának veszélyére.
A teafogyasztás emellett csökkenti a koleszterin szintjét is.
A kutatók most publikált tanulmányukban kimutatták azt is, hogy a napi rendszeres teafogyasztás közel a felére csökkentheti az idősebb emberek körében a kognitív hanyatlás kockázatát. A kutatás során a professzor és munkatársai 60 évnél idősebb felnőtt önkéntestől gyűjtöttek be három éven át adatokat: az egészségi állapotról, az életmódjukról és szellemi jólétükről.
A résztvevők neuropszichológiai teszteket töltöttek ki és mágneses rezonancia képalkotási (MRI) vizsgálatokon térképezték fel az agyrégióikat.
A kutatók ezután elemezték az önkéntesek kognitív teljesítményét és vizsgálatok eredményeit, amelyekből megállapították, hogy azoknál, akik hetente legalább négy alkalommal fogyasztottak zöld teát, oolong-teát vagy fehér teát, az agyrégiók hatékonyabban kapcsolódtak össze.
Korábbi tanulmányainkban már kimutattuk, hogy a teafogyasztók jobb kognitív funkciókkal rendelkeznek, mint a nem teafogyasztók, most pedig az agyhálózattal kapcsolatos eredményeink közvetetten támasztják alá korábbiakat
– mondta Feng Lei. – Megmutatják, hogy a rendszeres teafogyasztás pozitív hatásai közé írhatjuk a rendezettebb agyrégiók működését, így jó eséllyel késleltethetik a szellemi hanyatlást.
Újabb kutatási eredmények jótékony hatásai
A tea pozitív tulajdonságait illetően valósak, rendszeres fogyasztásuk pedig kiemelt szerepet tölt beA pontosabb eredményekhez azonban további kutatásokra van szükség annak érdekében, hogy a kutatók jobban megértsék, milyen hatással van a teafogyasztás például az emlékezetre. Tervezik, hogy megvizsgálják a tea, valamint a teában lévő bioaktív vegyületek hatásait a kognitív hanyatlásra.