A populáris kultúra egyik legismertebb dinoszaurusza két lábon járó húsevő volt, masszív koponyával, melyet hosszú, nehéz farka tartott egyensúlyban.
A T. rex elképzelhetetlen erővel, mintegy 64 ezer newton erővel volt képes harapni
– jelentette ki Ian Cost, a most publikált tanulmány vezető szerzője a Business Insidernek. – A mai csúcstartók, a modern krokodilok és aligátorok harapása 16 460 newton erőkifejtést jelent, ami körülbelül csak a 25 százaléka a Tyrannosaurus rex-ének.
A kutatók korábban azt feltételezték, hogy a dinoszauruszok királya mintegy 1,8 méter hosszú és 1,2 méter magas koponyájának néhány madárhoz és kígyóhoz hasonlóan rugalmas ízületei vannak.
A paleontológusok azért gondoltak erre, mivel több állat ezeket a koponyacsontokat mozgatja a teljes erővel történő harapáshoz.
Ám Ian Cost és munkatársai szerint az eddigi gondolkodás hibás, mert nem igazodik ahhoz a tényhez, amit a mai ragadozóknál, például a krokodiloknál és a hiénáknál figyelhetünk meg, amikor azok a legnagyobb harapási erejüket használják.
Ezeknél az állatoknál ugyanis a koponya meglehetősen merev, csak kicsi vagy teljesen hiányzó koponyaüreggel.
A kutatók ennek bizonyítására modellezték a papagájok és gekkók koponyájának és állkapcsának működését, majd ezeket a mozgásokat alkalmazták számítógépes technika segítségével a T. rex koponyájára.
Azt láttuk, hogy a dinoszaurusz koponyája nem reagál jól erre a mozgásra, és több esetben inkább nem is mozdult meg
– magyarázta Casey Holliday, a tanulmány társszerzője. – Amikor egy ilyen lény óriási erővel megharap valamit, akkor általában egyfajta optimalizálásra van szükség a mozgás és a stabilitás között; a madarak és gyíkok állkapcsa például többet mozog, de kisebb a stabilitása, ami azonban korlátozza a harapás erejét.
Cost szerint ezért csak egy merev koponya tehette lehetővé a T. rex számára, hogy átharapjon egy kemény csontot és a dinoszaurusz így tudott „elegendő erőt kifejteni, hogy összezúzzon akár egy autót is".
Hozzátette, hogy
az állat 7,1 tonnás harapási ereje a legtöbb járműt apró darabokra zúzná.
Utalt az 1993-as Jurassic Park című mozira is, ahol mindez a képernyőn is megtörtént az egyik jelenetben. Ám a kutatók azt mondják, hogy ezúttal a filmben látottak nagyon is megfelelnek a valóságnak.
Cost szerint az eddigi elméleteket megrengető tanulmányuk eredményei azt jelzik, hogy a T. rex koponyája minden bizonnyal a dögevő-ragadozó hiénához hasonlóan működik.
Ám a T. rex egyszerre volt vadász és opportunista.