2014 óta csaknem négy hónappal csökkent az amerikaiak várható élettartama. Renee Gindi, a CDC egészségügyi statisztikusa hangsúlyozta, hogy ez az első ilyen nagymértékű visszaesés az 1993-as AIDS-járvány óta.
Míg egy 2014-ben született amerikai várható átlagos élettartama 78,9 év, a 2017-ben születettek már csak átlagosan 78,6 évig élhetnek a statisztikai előrejelzés szerint. A jelentés felidézi, hogy az 1960-as évekig az amerikaiak élettartama 70 év alatt volt.
A visszaesés az opiátválság hatásaira vezethető vissza, különösen az olyan szintetikus opiátokra, mint a nagyon kis mennyiségben is halálos fentanil.
Az opiáttartalmú kábítószerek túladagolása miatt tavaly 32 ezer ember halt meg Amerikában. Az Egyesült Államok az OECD-államok között a 28. a várható élettartam szerinti listán, amelyen Japán áll az élen 84,2 éves várható átlagos élettartammal.
A túladagoláson kívül az öngyilkosságok és az Alzheimer-kór okozta halálozások száma is emelkedett, ami szintén visszavetette a várható élettartamot Amerikában. A jelentésből kiderül, hogy a férfiak körében jobban csökkent a várható élettartam, mint a nők körében.
Gindi hangsúlyozta, hogy a jelenlegi visszaesés hasonlóan komoly problémát jelez, mint annak idején az AIDS-járvány, hiszen az opiátválság szintén a fiatalabb korcsoportokból szedi az áldozatait.
(MTI/AFP)