Az Amerikai Szív Társaság (American Heart Association) ajánlása szerint nemenként eltérő mennyiség megengedett.
Összességében elmondható, hogy az egészségmegőrzéshez egy ép felnőttnek napi 36 gramm alatt kell tartania a cukorfogyasztását, a 12 év alattiak cukorbevitelét pedig még ennél is lejjebb, 18 gramm alá kell szorítani.
Technikai értelemben véve nincs. A természetes cukrok közé tartozik a méz, a juharszirup, a fehér és a barna cukor. A gyümölcsök és a zöldségek fruktózzal és szacharózzal látják el szervezetünket, mindkettő szükséges az egészséges táplálkozáshoz, a tejben pedig laktóz található. Fontos tagja még a szénhidrátoknak a glükóz is. Ezen cukorfajták mindegyikéből lehet különféle kémiai eljárásokkal hozzáadott cukrot előállítani, ami aztán a feldolgozott élelmiszerekbe kerül.
Sokunk számára a cukor egyenlő azzal a fehér szemcsés anyaggal, amit a teába teszünk, és aktiválja az édes ízek érzékeléséért felelős receptorunk működését. A valóságban viszont számos megjelenési formája létezik.
A folyékony cukor elsősorban az üdítőitalok összetevője.
Mivel testünk sokkal gyorsabban dolgozza fel a hagyományos formájánál, a vér glükózszintjét veszélyes mértékben megemelheti, károsítva a májat és a hasnyálmirigyet.
Példának okáért egy dobozos cukros üdítő 8 teáskanálnyi (130 kalória) cukrot tartalmazhat folyékony formában. A finomított cukrok szintén gyorsan felszívódnak a szervezetünkben, emellett a finomítási eljárás során a nádcukor tápanyagtartalma is elvész, és így rengeteg üres kalóriát juttatunk a testünkbe.
Ha édességre vágyunk, akkor a legbiztonságosabb, ha feldolgozatlan, finomítatlan cukrot, például mézet fogyasztunk.