A kutatók azt találták, hogy a leggyakoribb szennyezőanyagok négy olyan fehérje termelésében okoznak zavart, amik kulcsszerepet játszanak a haj növekedésében és megtartásában. Az is kiderült, hogy ha a levegőben szálló szemcsék mennyisége növekszik, a nem kívánt hatások felerősödnek –
vagyis a városban élők nagyobb eséllyel lesznek kopaszok.
A levegőszennyezéshez számos egészségkárosodás köthető: rákot, szív- és érrendszeri problémákat, tüdőbetegséget okoz, és még depressziót, nemzőképtelenséget is előidézhet. A WHO statisztikái szerint évente 4,2 millió korai halál köthető a szennyezett levegőhöz.
Az Európai Bőrgyógyászati és Venereológiai Akadémia idei kongresszusán a publikáció vezető szerzője, Hyuk Chul Kwok kijelentette, első ízben mutatták ki a levegőben sodródó szennyezőanyagok és a hajvesztés közötti kapcsolatot, ám további kutatások szükségesek ahhoz, hogy az összefüggést megerősíthessék laboratóriumi körülményeken kívül is.
A kísérlet során emberi szőrtüszőket tettek ki különböző típusú és mértékű szennyezésnek: 10 mikrométernél kisebb átmérőjű pornak és apró, dízelből származó szennyezőanyag-szemcséknek. Mindeközben a szakértők egy különleges eljárással folyamatosan monitorozták a fehérjeszintben bekövetkező változásokat.
A tanulmány megállapításai szerint az érintettek neme és kora nem befolyásolja az eredményeket, a légszennyezés mindenkinek a hajkoronáját egyformán pusztítja.
Forrás: Eurekalert