A diabétesz veszélyes állapot, nemcsak azért, mert maradandó károsodást okozhat a testben, hanem azért is, mert a korai fázisban, amikor még könnyen kezelhető lenne, sokszor teljesen tünetmentes.
A betegség elkerülésének leghatékonyabb és legmegbízhatóbb módja, ha mindent megteszünk, hogy megelőzzük. Kiskedvencünket így sok szenvedéstől és fájdalomtól óvjuk meg, miközben – valljuk be, ez is nagyon fontos – rengeteg időt, pénzt, aggódást és stresszt is megspórolunk.
A megelőzés lépései
A rossz hír az, hogy egyes fajták, különösen a kutyák esetében, genetikailag hajlamosak a cukorbetegségre, és ez ellen nem sokat tudsz tenni. A törpeuszkár, a tacskó, a schnauzer, a cairn terrier, a beagle és a sziámi macska sajnos nagyobb valószínűséggel lesz cukorbeteg. A kutyák leggyakrabban 7 és 9 éves kor között, a macskák pedig 8 és 13 éves kor között válnak diabéteszessé.
Mivel az állat nem tudja szavakkal elmondani, hogy beteg, nekünk kell figyelnünk rá. Figyeljük az egészségi állapotának és a viselkedésének változásait is.
Cukorbetegségben a test nem képes megfelelően felhasználni a sejtek fő energiaforrását, a glükózt. Kétféle diabétesz létezik . Az egyes típusú cukorbetegség során a hasnyálmirigy nem termel elegendő inzulint. A kettes típusú cukorbetegségben a test elegendő mennyiségű inzulint termel, de a sejtek nem tudják azt kielégítően felhasználni. Kutyáknál az egyes típusú cukorbetegség a gyakoribb, macskáknál pedig a kettes.
A cukorbetegség sok esetben egész életen át tartó betegség lehet, de a diabéteszes háziállat gondozásának ismerete elősegítheti a teljes és boldog mindennapokat. Ehhez elengedhetetlen a betegség időben való felismerése. Már említettük a rendszeres vérvizsgálatok fontosságát, de ha bármikor a cukorbetegség intő jeleit észleljük, azonnal forduljunk állatorvoshoz.
Pozitív diagnózis esetén az állatorvos a legtöbb esetben inzulinterápiát ír elő, amelynek célja az inzulinhiány megszüntetése az állat szervezetében. Szigorú utasításokra számíts, és speciális étrendre, ami a cukorbetegség kezelésének kulcsfontosságú része. Az egyénileg megszabott étrend a fizikai állapot, a cukorbetegség stádiuma és az életmód kombinációja alapján tevődik össze. A testmozgás helyes mennyiségét és intenzitását is meg kell beszélni az állatorvossal, figyelembe véve az állat életkorát, egészségi állapotát és egyéb jellemzőit.
Ha komolyan vesszük az állatorvos utasításait, akkor minden esély megvan arra, hogy kisállatunk hosszú, boldog és tartalmas életet éljen.