Több száz liternyi konyak és likőr bújt meg a tenger mélyén az elmúlt több mint száz évben, amire csak most bukkantak rá a kutatók.
Ez lehetett az utolsó szállítmány az utolsó Romanov uralkodó, II. Miklós cár számára
– mondta Peter Lindberg, a svéd Ocean X merülőcsapatának alapítója, aki a vízalatti feltárást vezette. – A palackokban konyakot és benediktint, egyfajta gyógynövényekből készült likőrt találtunk, amiket a Kyros nevű gőzhajó roncsaival együtt hoztunk a felszínre.
A hajó feltehetően 1917-ben süllyedt el a Balti-tengeren, Svédország és Finnország között. A kutatók szerint azonban a balti térség sötét és jéghideg vize kiváló körülményeket biztosított a szeszes italok konzerválására és tárolására. És bár néhány üveg palackját a magas víznyomás kidurrantotta és másokat feltöltötte a tengeri üledék,
több palack még mindig érintetlen és vékony ónréteg borítja, ami megvédte a tartalmát.
A kutatók szerint a hajót a német haditengerészet egyik hajója süllyeszthette el, miután helyesen azt feltételezte, hogy az ellátmányt szállított az orosz kikötőkbe az első világháború alatt.
Lindberg szerint a Kyros rakományjegyzéke arra utal, hogy a gőzös körülbelül 2 tonna alkoholtartalmú italt, de acél- és gépalkatrészeket is szállított, amelyek az orosz háborút támogatták. Emiatt támadta meg 1917. május 19-én egy német hajó, amely robbanóanyagot lőtt ki rá.
A Kyros legénységét egy másik hajó menthette ki, akik végül visszatértek Svédországba.
A gőzös roncsait még 1999-ben fedezték fel körülbelül 77 méterrel a vízfelszín alatt, ám a pontos helyét nem találták meg egészen mostanáig. Néhány évvel ezelőtt az Ocean X búvárai kezdtek el kutakodni a helyszínen és ezekre a kincsekre bukkantak. A palackokat egy speciális technikával, kettő darab, távműködésű ROV járművel hozták felszínre.
A roncsra és annak rakományára a nemzetközi mentési szabályok vonatkoznak, tehát bárki, aki bármit megszerez, azt megtarthatja
– magyarázta Lindberg.
A palackokat a korábbi gyakorlatoknak megfelelően értékesítik és egyes becslések szerint több millió dollárt érnek. Az úgynevezett benediktin valószínűleg felkelti majd a gyűjtők figyelmét, ráadásul nem elhanyagolható annak a ténye sem, hogy a szállítmányt maga II. Miklós cár rendelte meg egykor.