Egészen döbbenetes élményben volt része egy kisebb hajó legénységének, akik Kanada csendes-óceáni partvidékén, a nagy Vancouver-sziget partjai közelében hajóztak.
A British Columbia tartománybeli apró községben, Quatsino-ban lévő Mahatta West farm munkavállalói éppen halászni futottak ki a Vancouver-sziget halban gazdag vizeire, amikor felfigyeltek a felszín felett köröző fehérfejű rétisasra (Haliaeetus leucocephalus).
Az Amerikai Egyesült Államok címerállatának számító nemes ragadozótól egyáltalán nem idegen elfoglaltság a halászat, mert a halak alkotják a legfőbb prédaállatait.
A sas ez alkalommal azonban rosszul mérte fel az erőviszonyokat, amikor egy, a felszín alatt úszó csendes-óceáni óriáspolipra (Enteroctopus dofleini) támadt rá.
Nemcsak hogy nem sikerült megragadnia a túl méretesnek bizonyult fejlábút, hanem maga a vadász, a fehérfejű rétisas került életveszélyes helyzetbe,
mivel az óriáspolip valamiféle terülj-terülj asztalkámként tekintett az őt megtámadó ragadozó madárra,
és erős fogókarjaival megragadva igyekezett a mélybe húzni a bajba került sast.
Életre-halálra szóló küzdelem bontakozott ki a két ragadozó,
a szárnyaival kétségbeesetten csapkodó fehérfejű rétisas, valamint a vadászból potenciális zsákmánnyá lett madarat a vízbe fojtani igyekvő óriáspolip között, amint az a fentebb beágyazott, és a hajó személyzete által készített videón is jól látható.
A halászhajó e nem mindennapi látványtól megdöbbent személyzete néhány pillanatig azon gondolkodott, hogy hagyják-e érvényesülni a természet rendjét, vagy pedig beavatkozzanak a fehérfejű rétisas számára egyre kilátástalanabbá váló küzdelembe.
A nemes ragadozó madár iránt érzett szánalom azonban gyorsan felülkerekedett a halászokon, akik egy csáklya segítségével végül sikeresen rákényszerítették a polipot zsákmánya elengedésére.
A küzdelemtől kimerült és alaposan elázott sas, a közeli part fölé hajló faágra röppenve hosszú perceken át regenerálódott, mielőtt továbbállt volna, a számára csaknem balul elsült vadászat után.
A csendes-óceáni óriáspolip a fejlábúak (Cephalopoda) osztályán belül a nyolckarú polipok rendjébe (Octopoda) tartozik, és utóbbiak legméretesebb tagjának számít.
A kifejlett óriáspolip a 6-8 méteres hosszúságot, és a 70-80 kilogrammos testtömeget is elérheti.
A Csendes-óceán északi körzetében él, Japántól Alaszkáig, illetve Alaszkától délre Kaliforniáig.
Az idős példányok nagyobb, 50-100 méter közötti vízmélységben élnek,
velük szemben a fiatalabbak viszonylag gyakran felbukkannak a felszín közelében.
Az óriáspolip méretes és hajlott papagájcsőrre emlékeztető állkapcsával komoly sérülést okozhat az ellenfeleinek, a tapadókorongokkal felszerelt fogókarok pedig roppant erejű szorításra képesek.
Rokonaihoz hasonlóan a csendes-óceáni óriáspolip is rendkívül intelligens állat, amely gyors helyzetfelismerő, és összetett problémamegoldó képességekkel rendelkezik.