A Brain Plasticity folyóiratban közzétett tanulmány a jógagyakorlatok és az agyi egészség kapcsolatát vizsgálta, összesen tizenegy korábbi kutatás eredményeit összesítve.
Ezekben a kutatók elsősorban a jógázók (beleértve a testmozgásokat, a meditációt és a légzési gyakorlatokat végzők) és nem jógázók közötti különbségeket mérték, amihez agyi képalkotó technikákat, például MRI-t vagy a funkcionális MRI-t alkalmaztak.
A jóga gyakorlásával megnövekszik például a hippokampusz térfogata
– mondta Neha Gothe, az Illinois Egyetem professzora, a kutatás vezetője. – Meglepődtünk ezen a hasonlóságon, mert számos tanulmány korábban már rámutatott, hogy az aerob testedzés jótékony hatásai kiterjednek az agy állapotára és a hippocampus méretének hasonló növekedését mutatta az idő múlásával.
Az aerob testedzéssel bizonyítottan javítható a memória, és fenntartható az agy egészségi állapota.
Amikor testmozgást végzünk, a szervezetünk egy agyi eredetű növekedési faktort kezd termelni, amely segít a korral járó mentális hanyatlás megelőzésében, mert csökkenti az agy folyamatos méretbeli zsugorodásából adódó agyi degenerációs hatásokat. Nincs ez másként a jógánál sem.
A legtöbb vizsgált tanulmány arra is rámutatott, hogy az érzelmi reakciók feldolgozásában és raktározásában, valamint a tanulásban és az emlékezetben fontos szerepet betöltő amygdala a jógázóknál általában nagyobb, mint azoknál, akik nem kedvelik ezt a fajta mozgást.
De nem csak ez, hanem a tervezésért és irányításért, illetve a megfelelő döntéshozásért felelős prefrontális kéreg, valamint
az önmegfigyelés és önreflexiót irányító elülső cinguláris kéreg vastagsága is növekszik azoknál, akik rendszeresen jógáznak.
Ezek pedig kiemelten fontosak az agy frissessége és a mentális egészségünk szempontjából. A szakemberek szerint azonban feltétlenül indokolt a téma további tanulmányozása.
A jóga nem aerob jellegű mozgás, tehát más mechanizmusok is szükségesek ezekhez az agyi változásokhoz
– mutatott rá Jessica Damoiseaux, a State Egyetem pszichológia professzora. – Eddig azonban nem tudtuk pontosan beazonosítani ezeket a folyamatokat.
Hozzátette, hogy véleménye szerint a jóga agyi egészségre gyakorolt pozitív hatásainak az érzelmi szabályozás javítása lehet a kulcsa. Ez a fajta gyakorlat ugyanis segíthet kezelni a szorongásos tüneteket és a stresszt, csökkenti a depressziót és ezek által javíthatja az agy működését, mentális frissességünket is.