Képzelje el most Angela Sanders, a Bush Heritage ausztrál ökológusát, amikor egy oposszum élőhelyet vizsgálva nem egyetlen, hanem több tucat vadászpókra bukkant. Egy átlagember valószínűleg fejvesztve és sikoltozva menekült volna, ám a kutató és munkatársai igen megörültek a látványnak.
Ez ugyanis azt jelenti számukra, hogy a vizsgált területen található ökoszisztéma nagy valószínűséggel végre helyreállt és megerősödött ahhoz, hogy támogassa az erősebb fajok sokféleségét. A Nyugat-Ausztráliában található Monjebup Természetvédelmi Területen ugyanis évek óta tesznek természetvédelmi erőfeszítéseket annak érdekében, hogy helyreállítsák a földfelszín természetes ökológiáját, amely évtizedek óta veszteségeket szenvedett.
Ennek érdekében például fákat ültettek az őshonos állatok élőhelyének biztosítása végett.
Mára már elegendő növényzet található itt ahhoz, hogy táplálékot biztosítson az olyan állatok számára, mint például a nyugati törpe oposszumnak (Cercartetus concinnus) és a vadászpókoknak (Delena nemzetség).
A fák azonban még nem elég korhadtak ahhoz, hogy az állatok szívesen építsék oda élőhelyeiket, ezért a Bush Heritage Australia munkatársai számos úgynevezett „fadoboz-élőhelyet" állítottak fel az oposszumok számára.
A vadászpókok azonban szintén a fákban élnek, kifejezetten kedvelik a vastag, laza kéreg alatti területeket és lehullott rönköket. Miután a kiültetett fák az előbbiek miatt még nekik sem kedveznek, ezért csak egy helyre költözhettek: az oposszumok számára kihelyezett dobozokba.
A helyreállított területen a fakéreg jelenleg még hiányos, ezért a vadászpókok és az oposszumok egyaránt a fából készült dobozokat találták megfelelő élőhelynek
– mondta Sanders. – Első ránézésre a dobozban talált rengeteg pók talán furcsának tűnhet, mert a legtöbb fajuk inkább magányos vadász; ám ezek az ízeltlábúak számára az együttélés több előnyt jelent, például a nevükből is adódóan a sikeresebb vadászat ígéretét.
Ausztráliában ráadásul több faj mutat úgymond „extrém toleranciát" a másikkal, hogy az életben maradás érdekében meg tudják osztani egymással a szűkös erőforrásokat. Ezért tévednek be alkalomadtán az emberek területére is, ám a
Bush Heritage Australia biztosította a ScienceAlert olvasóit, hogy minden állat számára több mint elegendő élőhely-dobozt helyeztek ki,
így ez nem valószínű, hogy bekövetkezik.
Egy közelmúltban publikált tanulmány például arra is rámutatott, hogy azok a pókok, amik hosszabb időt töltenek a fészekben annak elhagyása előtt, erősebb és robusztusabb utódokat termelnek.