December 5-én Arturo Islas Allende mexikói természetvédő aktivista „A gondatlanság megöli a fehér cápát" címmel az egyik nagy közösségi oldalon posztot tett közzé, amelyhez egy drámai videót is feltöltött.
A lentebb beágyazott felvételen jól látható, amint a mélybe eresztett cápaketrec mellett egy méretéből ítélve viszonylag fiatal de kifejlett, és meglehetősen agresszíven viselkedő hím nagy fehér bukkant fel, amely többször is neki rontott a cápaketrecnek.
A villámgyorsan lejátszódó jelenet akkor vált igazán drámaivá, amikor a harmadik rohamnál a cápa feje beszorult a ketrec résébe. A megrémült ragadozó hevesen csapkodni kezdett, de ettől csak még jobban a rácsok szorításába került.
Az acélketrec olyan súlyosan felsértette a kétségbeesetten küzdő cápa bőrét, hogy az állat erősen vérezni kezdett.
Mivel a ragadozó feje az erőteljes csapkodástól a ketrec belseje felé nyomult, a rácsok éppen ott szorították össze a testét, ahol a legérzékenyebb: a kopoltyúréseknél.
A megrémült és eszeveszetten tomboló nagy fehérnek végül sikerült kiszabadítania magát,
de a sérülés, és valószínűsíthetően a súlyos stressz miatt már nem élte túl szabadulását,
hanem - amint a felvételen is látható-, a cápa elernyedt és mozdulatlanná vált teste élettelenül alámerült a mélybe.
A ketrecben tartózkodó és halálra rémült két búvár egyébként karcolás nélkül megúszta
a nagy fehér pusztulásával végződött veszélyes kalandot.
Allende felvétele valósággal felrobbantotta az internetet, amelynek nyomán nem csituló, parázs vita alakult ki az esettel kapcsolatban.
A felvételt közlő mexikói aktivista leírta a posztjában, hogy a súlyos incidens még október 9-én történt, de a merültetést végző búvárvállalkozás, a Nautilus Dive Adventures csaknem két hónapig mélyen hallgatott az esetről, ami pedig a búvárai számára is könnyen tragédiával végződhetett volna.
Mindaddig, amíg Allende nem osztotta meg a videót, a cég egyetlenegy, az esettel kapcsolatban neki megküldött kérdésre sem volt hajlandó válaszolni.
A Nautilus Dive Adventures vezetőinek csak akkor oldódott meg a nyelve, miután az eset a közösségi oldalakon nyilvánosságot kapott, és nagy felháborodást váltott ki. A cég december 6-án – szintén a közösségi hálón közölt – nyilatkozatában olyan egyedi esetnek minősíti az incidenst, amiből nem lehet messzemenő következtetéseket levonni.
"Évente átlagosan ötvenezer fehér cápás merülést bonyolítunk le, és 2003 óta szervezzük ezeket a túrákat (Ez a szám rendkívül erős túlzásnak tűnik, mert ennyi merültetést még a legjobb nagy fehér cápás hot spotoknál sem lehet lebonyolítani – a szerző megjegyzése) Ketreceink teljesen megfelelnek a mexikói előírásoknak. Soha nem tapasztaltuk még, hogy egy cápa így viselkedett volna" –áll többek között a Nautilus Dive Adventures közleményében.
A cég tájékoztatása szerint azonnal értesítették a hatóságokat az incidensről, a videofelvételt pedig szakértők közreműködésével próbálják meg kiértékelni.
A nagy port felvert ügyben a mexikói hatóságok is megszólaltak.
A cápás merültetésekkel kapcsolatos helyi jogszabály szerint a cápaketrec rácsai között maximum 14 hüvelyk (35 centiméter) távolság lehet, elkerülendő, hogy a cápák feje beszoruljon a ketrecbe, az előírást pedig a cápás merültetésekre engedéllyel rendelkező operátoroknak kell biztosítaniuk.
A Gaudalupe vizein cápás merüléseket szervező és többnyire amerikai illetőségű operátorok azonban meglehetősen lazán kezelik a merültetésekre vonatkozó előírásokat, de a helyi hatósági ellenőrzés sem tekinthető túl feszesnek.
Ezt a lazaságot igen jól illusztrálják azok a közelmúltban Gaaudalupe-nál sorozatban előfordult esetek, amikor a nagy fehér cápák beszorultak a ketrec - nyilván, a hatósági előírásnak nem megfelelő- túl széles rései közé.
Guadalupe-nál az a több mint felelőtlen szokás is elharapódzott,
hogy az operátorok megengedik a kíváncsi illetve vakmerő turistabúvároknak a ketrec elhagyását,
hogy a cápaketrec tetején kibújva pózoljanak a körülöttük úszkáló fehér cápákkal.
Valószínű, hogy Guadalupe vizein mindaddig fennmarad ez a fajta felelőtlen - és tegyük hozzá, életveszélyes - gyakorlat, amíg egyszer emberhalállal nem végződik a profitszerzésnek alárendelt hanyagság. Mert nemcsak a medve, hanem a nagy fehér cápa sem játék.
A nagy fehér cápa (Carcharodon carcharias) a kritikusan veszélyeztetett fajok közé tartozik, és ma már a világ legtöbb országában - így Mexikóban is - szigorú törvényi védelem alatt áll. A fajt a világon elsőként a Dél-Afrikai Köztársaságban nyilvánították védetté, 1991-ben.
Európában a Földközi-tengeri szigetország, Málta volt az első amely 1993-ban törvényi védelem alá helyezte a nagy fehér cápát.
A világtenger nagy fehér cápa-populációjának egyedszáma egyre jobban zsugorodik,
a fehér cápák kutatásával foglalkozó tengerbiológusok becslése szerint 2500-3000 egyedből állhat világóceán teljes állománya. Ezért is számít komoly veszteségnek minden egyes feleslegesen és értelmetlenül elpusztult, vagy elpusztított példány.