A látványos balzsamáriumot Bulgária délkeleti részén, az ókori Trákia területén találták egy körülbelül 1800 éves sírban. Valószínűleg abból az időből származik, amikor a Római Birodalom Thrákia ellenőrzése alatt állt. Az ősi terület akkoriban a mai Bulgária, Görögország és Törökország részeire terjedt ki.
A finom kidolgozású edény sárgarézből készült és egy kecskeszakállú és görbeorrú embert ábrázol.
Utóbbiról a régészek azt feltételezik, hogy az valószínűleg eltört és nem tudott rendesen meggyógyulni. Az ábrázolt férfi emellett valamilyen macskafélének a bőréből (talán párduc vagy leopárd) készült sapkát visel.
Ez talán a nemeai oroszlánra utal; arra a lényre, amellyel az ősi mitológiában Herkules harcolt és végül legyőzte.
Valószínű, hogy az atléta vadmacska bőréből készült fejfedőjének ábrázolása azt a célt szolgálta, hogy az utaljon a férfi hasonlóságára Herkulessel, és ily módon jelezze a sportoló hősies erejét és bátorságát
– mutattak rá a régészek, akik eredményeiket az American Journal of Archaeology tudományos szaklapban publikálták.
A kutatók már rátaláltak hasonló balzsamáriumot a Római Birodalom más részein is, és a görbe vagy hegyes orrú ábrázolások szerintük gyakran bokszolókra vagy birkózókra utalnak.
A sírban talált csontvázat férfiként azonosították, aki körülbelül 35-40 éves korában hunyt el. A régészek közvetlenül mellette egy pengére is bukkantak, amely egykor a bőrön található verejték és szennyeződés lekaparására szolgálhatott.
Arra a következtetésre jutottunk, hogy a sír egy trák arisztokratához tartozhat, aki nagy valószínűséggel szenvedéllyel sportolt a hétköznapjaiban, de nem lehetett profi sportoló
– magyarázta Daniela Agre, a National Archaeological Institute with Museum at the Bulgarian Academy of Sciences kutatója a LiveScience online tudományos médiumnak, aki a helyszínen zajló régészeti munkát vezette. – A férfi sírja egy nagyobb temetkezési komplexum részét képezi, amelyet egy három méter magas temetkezési domb mélyén találtunk, amelyet tumulusnak hívnak.
A kutatók úgy gondolják, hogy ezt
egyfajta családi nekropoliszként használták, és az elhunyt ennek a nemesi családnak lehetett az egyik tagja.
Miután láthatóan rajongott a sportért, ezért mellé temették a groteszk alakot formáló balzsamáriumot is.