Egy új projektben a kutatók a skót Edinburgh-i St. Giles-i székesegyház temetőjében talált koponyákat vizsgálták. Összesen 12 arcot rekonstruáltak digitális technikával, beleértve ebbe egy leprában szenvedő nőt, illetve egy ugyancsak leprás fiatal férfit is.
Számos olyan, régi esetet vizsgálunk meg, amelyek lenyomatokat adnak az utókornak az elmúlt időkről
– mondta John Lawson, az Edinburgh-i Városi Tanács Régészeti Szolgálatának régésze. – A kutatások során szívesen helyezzük a hangsúlyt az emberi arcokra, amelyek közül néhány története egészen a 12. századig nyúlik vissza, amikor a St. Giles székesegyházat építették.
A szakemberek a székesegyház középkori temetőit eredetileg az 1980-as és 1990-es években tárták fel, egy rekonstrukciós projekt és a későbbi régészeti kutatások előtt. Akkor összesen több mint száz emberi maradványra bukkantak, amelyek leginkább a 12. századtól a 16. század közepéig datálhatók. Ezeket archiválták jövőbeli tanulmányozás céljából, aminek most jött el az ideje.
A feltárt emberi maradványokon azonban csak részben maradt fenn szinte teljes épségben a koponya, ami jelentősen megnehezítette az antropológusok dolgát.
A 12. századból származó koponyák szinte teljesen szétestek, ezért a fő kihívást az jelentette a munkánkban, hogy a csontdarabokat óvatosan egymáshoz rögzítsük
– magyarázta Karen Fleming, a projekten dolgozó két antropológus egyike a LiveScience tudományos online portálnak. – Sok embert temettek el csontproblémákkal, például egykori tályogok nyomaival, illetve egy asszony a lepra feltűnő tüneteit mutatta.
A fertőző betegségben szenvedő nőt a székesegyházban a Szent Anna oltár mellé temették el, ami magas társadalmi státuszra utal.
Valószínűleg 35 és 40 év között lehetett, amikor a 15. század közepe és 16. század eleje között meghalt.
A lepra által okozott sérülései azt mutatják, hogy felnőttkorban fertőződhetett meg. Fleming és társai a jobb szem alatt például olyan komoly sérülésnyomokat találtak, amelyek valószínűleg látásvesztést okoztak.
A digitális rekonstrukció megmutatta egy 12. századi férfi egykori arcát is, aki a tudósok szerint földműveléssel foglalkozhatott.
A férfi koponyájából hiányzott az alsó állkapocs, ezért az arc e részét szakállal fedtük le
– mutatott rá Lucrezia Rodella, antropológus kutató. – A digitális technika segítségével adtunk rá egy csuklyát is, ami ebben a korban igen jellemző viseletnek számított.
A digitális rekonstrukciók készítéséhez Fleming és Rodella fényképeket készített a koponyákról, majd ezeket a fotókat töltötte fel a számítógépes programba. Ezután úgynevezett „jelölőket" kerestek a koponyákon, amelyek segítettek nekik a pontos méretek meghatározásában. Aztán ezeket a markereket adták meg a koponya különböző pontjaira vonatkoztatva, amivel
megkapták a teljes arc képét, többek között az orr méretével, az arc szimmetriájával vagy aszimmetriájával.
És bár a haj- illetve a szemszín ezzel a technológiával nem jósolható meg, ezért inkább azokra az ismeretekre hagyatkoztak a rekonstrukció során, hogy milyenek voltak az emberek általános külső jegyei abban az időszakban.
A 12 rekonstruált arcot megtekinthetjük Fleming személyes oldalán ide kattintva.