XI. Ramszesz az ókori egyiptomi XX. dinasztia utolsó uralkodója, aki a dinasztiája második leghosszabb ideig uralkodó királya volt. Nesziámon a fáraót szolgálta valamikor Krisztus előtt 1099 és 1069 között.
Théba papjaként nagy valószínűséggel elég erős hangja volt a rituálékhoz és szertartásokhoz.
A koporsójára írt szavakból a kutatók arra következtetnek, hogy „szavát nagyra becsülték". Nesziámon most a modern technika segítségével újra „megszólalhatott" a múltból. Mutatjuk!
A Londoni Egyetem tudósai háromdimenziós nyomtatással, nem invazív képalkotó eljárással és egy elektronikus gégefővel alkották újra a múmiája hangképző szervének nagy részét anélkül, hogy azt károsították volna. A Scientific Reports című tudományos folyóiratban csütörtökön bemutatott tanulmány szerzői szerint ez a módszer lehetővé tette egyetlen – az e és az a magánhangzó közötti – hang megszólaltatását is.
A szakemberek ehhez elsőként felmérték a légutak helyzetét, valamint a csontok és a lágyszövetek szerkezetét, majd az így konstruált beszédcsatornát három dimenzióban kinyomtatták és egy mesterséges elektronikus gégére illesztették. Így teremtették újra Nesziámon egykori, feltételezett hangját.
Nesziámon múmiájának nyelve az elmúlt háromezer évben elvesztette izomtömegének és lágy szájpadlásának nagy részét. A rekonstruált hang ezért sem lehet teljesen pontos és úgy hangzik, mint egy koporsóban ülő ember hangja.
A hangot szinte szó szerint a múltból szintetizáltuk, hogy újra meg tudjuk hallgatni a jelenben
– mutatott rá John Schofield, a Yorki Egyetem régésze, a tanulmány társszerzője. – Ezzel a módszerrel egy teljesen új és innovatív módon, vizuálisan léphetünk kapcsolatba a múlttal; ez a technika ráadásul felhasználható arra is, hogy segítse az embereket a történelmi örökség interpretálásában.
David M. Howard, a londoni Royal Holloway College kutatója, a tanulmány társszerzője hozzátette: a kísérteties hang valószínűleg nem pontosan tükrözi Nesziámon egyiptomi papi beszédét, ám hangképző szervei jelen állásában mégis egy hiteles hangot alkot.
A létrehozott modell azonban egyedül kevés teljes szavak vagy mondatok szintetizálásához, ehhez szükség lenne a hangképző szervek hangteljesítményének ismeretére.
A kutatók a jövőben ezen fognak dolgozni.
Izgalmas azt látni, hogy a tudomány segítségével képesek vagyunk egy ember hangját visszahozni a halálból, aminél semmi sem lehet személyesebb
– hangsúlyozta John Schofield. – Ezért is feledhetetlen tapasztalat egy ilyen régi hangot hallani, ami ráadásul „életre keltheti" az olyan történelmi helyeket, mint például a karnaki Nesziámon-templom.