A hegyi gorillák (Gorilla beringei beringei) Közép-Afrikában két csoportban élnek, körülbelül 2400–4000 méter magasságban. A kihalás szélén élő állatok, a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) Vörös listáján a „kritikusan veszélyeztetett fajok" között tartják nyilván őket.
Számuk az elmúlt tíz évben kis mértékben növekedett, ám a faj fennmaradása továbbra is kétséges az orvvadászat, az élőhelyek elvesztése, a betegségek, valamint a háborúk és zavargások miatt.
Ezért minden egyes gorilla elvesztése a faj túlélését veszélyeztetheti. A villámlás négy állatot pusztított el, amelyek közül három felnőtt nőstény (közülük egy vemhes) és egy hím csecsemő volt. A gorillák tavaly augusztusban érkeztek a Virunga Nemzeti Parkba, tizenhárom társukkal együtt. A csapat tavaly kelt át Ruandából Ugandába, ma a Mgahinga Nemzeti Parkban élnek.
A helyszíni vizsgálatok és a gorillákon található súlyos sérülések alapján egyértelműnek tűnik, hogy mind a négy egyed pusztulását a villámlás okozta
– mondta Andrew Seguya, a Virunga-hegység (Greater Virunga Transboundary Collaboration) állatvédő szervezetének ügyvezető titkára. – A halál pontos okát két-három héten belül tudjuk megállapítani, a szövetminták vizsgálata után.
A többiek egészségesnek tűnnek, és továbbra is megfigyelés alatt állnak.
Noha az eset első hallásra talán furcsának tűnhet, a vadon élő állatok gyakran esnek a villámcsapások áldozatául. A villámok ugyanis a természet egyik legkiszámíthatatlanabb jelenségei, amelyek embereket és állatokat ölhetnek meg.
Azok az állatok, amelyeknek a lábai között nagyobb a távolság, súlyosabb sérüléseket szenvedhetnek.
Egyetlen villámcsapás miatt ezért akár több állat is elpusztulhat.
2016-ban például több mint 300 rénszarvast csapott agyon a villám Norvégiában egy heves vihar alatt, a Hardangervidda-fennsíkon. Akkor a kutatók arra következtettek, hogy az állatok valószínűleg szorosan egymáshoz bújtak a vihar idején. Ugyanez történhetett most a gorillákkal is; az áram nagy valószínűséggel a szerencsétlen állatok lábán futott fel, végig a testükön, és egy másik lábon vissza.
A négy hegyi gorilla elpusztulása rendkívül szomorú tény, és következményekkel jár
- tette hozzá Andrew Seguya. – A három nőstény elvesztése óriási veszteséget jelent a faj számára.
A világon alig több mint ezer hegyi gorilla él már csak, védett élőhelyeik Ugandában, Ruandában és a Kongói Demokratikus Köztársaságban találhatók.