Fontos információkat tett közzé ma a Pécsi Tudományegyetem Szentágothai János Kutatóközpont Virológiai Kutatócsoportja a Nextstrain nevű projekt kapcsán, amely az új koronavírus fejlődését követi nyomon, valós időben. A program folyamatosan frissített képet nyújt a nyilvánosan elérhető adatokról, amelyeket hatékonyan elemeznek.
A Nextstrain projekt célja a járvány epidemiológiai megértésének elősegítése és a járványgócok elleni küzdelem javítása.
A Pécsi Virológia közösségi oldalán elemezte és mutatta be, hogy hogyan néz ki jelenleg a járvány terjedése a világban, a vírusgenomok vizsgálata alapján.
Európa: a vírusgenomok földrajzi keveredése látszik Európán belül,
ez a határokon át történő mozgást jelzi az elmúlt 3-5 hétben.
A legtöbb határintézkedés ebben az időszakban került bevezetésre, ezek hatását a későbbiekben, valószínűleg határokon belüli, úgynevezett helyi klaszteresedés formájában látni lehet majd.
Izland: Noha Izland európai országnak számít, mégis érdemes külön megemlíteni, mert több mint 300 minta adatsorából jó képet lehet kapni a kórokozó nagymértékű behurcolására Európából (főleg az olasz és az osztrák régióból - ez az északolasz gócpontot jelölheti), illetve Amerikából, ami a szigetország esetében, ami kedvelt turistacélpont, ez nem is tekinthető meglepőnek.
Észak-Amerika: Amerika keleti és nyugati partja közti szekvenciák továbbra is közeli rokonai egymásnak – ez az országon belüli aktív terjesztés indikátora.
Washington államban, ahol a legsúlyosabb a helyzet, két külön helyről (Kína és Európa) származó behurcolás indította el az eseményeket. E két behurcolás terjedési láncolatait lehet most látni az Egyesült Államokban. Számos államban helyi terjedési klaszterek figyelhetőek meg, ez különösen hangsúlyos Kalifornia államban.
Ázsia: Iráni gócpontból történt behurcolást lehet feltárni a legutóbbi szekvenciaadatok alapján.
Afrika: a filogenetikai elemzések helyi terjedést mutatnak Kinshasában, immáron több mint 11 napja; egyelőre nem tudni, hogy ez helyi, országon belüli sajátosság vagy jóval nagyobb kiterjedésű esemény apró részlete.
Kongói Demokratikus Köztársaság: a köztársaságon kívülről nincs szekvenciaadat, így nehéz bármit is becsülni.
Ausztrália: Új-Dél-Walesben helyi terjedés figyelhető meg az adatok alapján.
A Pécsi Tudományegyetem BSL-4 szintű virológiai kutatólaboratóriuma a közép-európai régió legmodernebb, a kor minden labortechnológiai, biobiztonsági és biztonságtechnikai követelményeinek megfelelő egyetemi fenntartású, kutatási egysége.
A kutatólaboratórium elsősorban az állatokról emberekre terjedő vírusok vizsgálatával foglalkozik, most kiemelten az új koronavírussal.
A fejlesztés eredményeként a laboratórium a legmagasabb biobiztonsági szinten működik, így képes felvenni a harcot a modern világot fenyegető fertőző betegségek bármelyikével.