A Chapel Hill-i Észak-Karolinai Egyetem evolúcióbiológusa, Karin Pfennig még évekkel ezelőtt figyelt fel a különös jelenségre az Egyesült Államok délnyugati részén - olvasható a PhysOrg tudományos-ismeretterjesztő hírportálon.
A lapátlábúbéka-félék családjába tartozó Spea bombifrons nevű faj nőstényei olykor szándékosan figyelmen kívül hagyják saját fajuk hímjeit és helyettük egy rokonfaj, a Spea multiplicata hímjeivel párosodnak.
Az ebihalak időszakosan kialakuló tavacskákban nőnek fel, és amikor ezek a kis tavak különösen sekélyek, a Spea bombifrons nőstényei inkább a rokonfaj hímjeivel hoznak létre utódokat, javítva azok túlélési esélyeit.
"A hibrid ebihalak gyorsabban fejlődnek, vagyis nagyobb valószínűséggel érik el az érett kort még azelőtt, hogy az otthonukként szolgáló tavacskák teljesen kiszáradnának" - magyarázta Catherine Chen viselkedésökológus.
A szakember szerint a nőstény békák nagyon specifikus kritériumok alapján választanak maguknak partnert a rokonfajból, biztosítva, hogy "magas minőségű" hímmel legyen dolguk. A kutatók szerint a világon elsőként sikerült megfigyelniük fajok között ilyen típusú szexuális szelekciót.
A Science című tudományos folyóiratban publikált eredmények szerint a kulcs a hímek párzási énekének ritmusában van: a nőstények azokat a hímeket részesítik előnyben, amelyek éneke lassabb ütemű. A kutatók egyelőre csak találgatni tudják ennek az okát. Lehetséges, hogy az ilyen éneklés jobb erőnlétre utal, vagy összefüggésben van az állóképességhez kötődő bizonyos génekkel.
A hibrid utódok külseje eltér a fajtiszta társaikétól, de új faj kialakulása nincsen folyamatban. A hím hibridek sterilek, a nőstények mindkét szülőfaj egyedeivel képesek párosodni.