A potenciális vakcinát a tudósok MERS-re fogékony egereken próbálták ki. A MERS fehérjetüskéjét egy módosított vírussal, a parainfluenza 5 (PIV5) kórokozójával juttatták be az állatokba. A rágcsálók ezáltal ellenállóvá váltak a MERS koronavírussal szemben, még a nagyobb víruskoncentráció sem okozott gondot nekik. Az eredményeket ismertető tanulmány az mBio tudományos folyóirat április 7-i számában jelent meg.
A kutatócsoport vezetője, Paul McCray szerint a PIV5 víruson alapuló oltóanyagok nem csak a MERS, hanem más koronavírusok, így SARS-CoV-2 ellen is hatásosak lehetnek.
A MERS-CoV a SARS-CoV-2 közeli rokona, mindkettő a Coronaviridae családba tartozik.
A MERS azonban sokkal veszedelmesebb "unokatestvérénél", a betegek harmadát megöli.
Szerencsére csak nagyon nehezen terjed emberről emberre, 2012 óta mindössze 2494 esetet regisztráltak. Összehasonlításképpen a COVID-19 több mint 1 300 000 embert érint és közel 75 000-en haltak bele a betegségbe.
A kutatás szerint az új vakcina már kis dózisban is hatékony védelmet nyújt a MERS ellen. Az oltóanyagot intranazálisan, orron keresztül juttatták az egerek testébe.
Az oltás hatására a szervezet antitesteket és T-sejteket kezdett termelni, főképp az utóbbiak játszottak nagy szerepet a védelemben.
A tanulmány azt találta, hogy a koronavírus fehérjetüskéjét expresszáló PIV5-t más vakcinákban is sikerrel alkalmazhatják majd hordozóanyagként. Több érvet is felhoztak mellette:
A kutatómunka folytatódik, a tudósok a SARS-CoV-2 ellen is bevetik a PIV5-t. Fontos hozzátenni, az új oltás csak korai kísérleti fázisban van, a humán klinikai vizsgálatokra még várni kell.