A lovak és a kutyák igen gyorsan képesek egymás arckifejezéseit leutánozni játék közben. Ezt a viselkedést arckifejezés-mimikri néven is ismerjük, és az egymás közti kommunikáció során jól ismert jelenség a főemlősöknél, a háziasított kutyáknál, a szurikátáknál és a maláj medvéknél is.
A kutatók korábban nem találtak példát rá, hogy kettő különböző faj esetén is megjelent volna. Egészen eddig.
Ez egy csodálatos tanulmány, ami új szintre emeli a játék közben tanúsított magatartással kapcsolatos kérdéseket és elképzeléseinket
– mondta Sue McDonnell, a philadelphiai Pennsylvania Egyetem állati viselkedés kutató a National Geographic online tudományos portálnak adott riportban. – A lovak és a kutyák különösen gyönyörű módon demonstrálják a játékot a két faj között, ami teljesen váratlanul ért minket.
Bár a háziasításnak köszönhetően a kutyák és a lovak viszonylag békésen élnek egymás mellett, evolúciós szempontból azonban továbbra is a vadász-zsákmány párost testesítik meg. A tudósokat ezért is döbbentette meg, hogy a két faj úgynevezett játéknyelve ennyire hasonló. A most publikált tanulmány emellett megerősítette azt az elképzelést is, hogy
a különböző fajok képesek azonos módon játszani egymással, tehát ez a viselkedés az állatvilágban univerzálisan elterjedt.
A krokodiloktól a vidrákon át a darazsakig rendkívül sokféle állat játszik (a szociális képességek elsajátítása vagy a vadászat tanulása végett), ám a fajok különbözősége ellenére az olyan játékmódok, mint a játék, harc, futás, üldözés és ugrálás, meglepően hasonlítanak egymásra.
A kutyák és a lovak első hallásra valószínűtlennek tűnő, szoros barátságát és összehangolt mozdulataikat 2018-ban kezdte el vizsgálni Elisabetta Palagi, az olaszországi Pisai Egyetem etológusa, amikor egy furcsa videófelvételt kapott az egyik hallgatójától. A felvételeken egy kutya és egy ló játszott együtt, a legnagyobb összhangban.
Rájöttem, hogy az állatok teljes szinkronban vannak
– mesélte Palagi, akinek felkeltette érdeklődését a két állat között kialakult, különleges kapcsolat, ezért úgy döntött, hogy elkezdi vizsgálni a két faj közötti játék részleteit.
Ezekre a néha mókás, máskor szívet melengető esetekre több példát is találhatunk, elég csak rákattintanunk a népszerű videómegosztó portálra. Az ugyanabban a háztartásban élő macskák és kutyák gyakran játszanak együtt, de megfigyeltek már több vadon élő állatot is ugyanebben a szituációban. Utóbbira kitűnő példát mutat
az együtt játszó zebra és pávián, a felnőtt gnú és egy fiatal orrszarvú, vagy épp egy felnőtt farkas és egy felnőtt barnamedve.
Palagi ezután megkérte a diákjait, hogy keressenek az elsőhöz hasonló, a kutya és a ló önfeledt játékát rögzítő videókat, amelyek legalább harminc másodpercig tartanak. Több száz videó elemzése után végül arra jutottak, hogy a két faj gyorsan leutánozza egymás arckifejezéseit, de ez attól is függ, hogy a két állat mennyire ismeri és tolerálja egymást.
A kielemzett videófelvételeken valamennyi játékepizód úgy kezdődött, hogy az egyik játékpartner (a kutya vagy a ló) kezdeményezte a játékot, amire a játszótársa valahogyan reagált, válaszolt. Az egyes játéketapok akkor fejeződtek be, amikor az állatok valamilyen oknál fogva megszakították vagy megunták azt.
A közös játék átlagosan 79 másodpercig tartott, amely során néhány kutya és ló viselkedése egy az egyben letükrözte a másik viselkedését:
mindketten imitálták például a harapást, de valójában mégsem tették meg, majd ugráltak, böködték vagy üldözték egymást, néha rázták a fejüket vagy megadó módon hanyatt fordulva hemperegtek.
A mimikri szempontjából igen fontos jelnek számított a nyugodt, nyitott szájú játék, amit csaknem a vizsgált állatok fele alkalmazott
– magyarázta Elisabetta Palagi a Behavioral Processes tudományos folyóiratban publikált tanulmány társszerzője. – Ráadásul a játék elemei és a játék stílusa a két fajnál szinte semmiben sem különbözött egymástól, ami arra enged következtetni, hogy „létezik néhány közös játéktaktika".
A szakember hozzátette: talán ez teszi lehetővé két különböző faj között a valódi szociális játékot.
Bár a most publikált tanulmány azt nem dokumentálja, hogy a kutya és ló közötti „játék kapcsolatok" hogyan kezdődhettek, arra viszont rámutat, hogy az azonos játéknyelv megerősíti a két faj között a kötelékeket.
Ez egy különösen fontos tanulmány, amely megmutatja, hogy kettő, küllemében és viselkedésében is igencsak különböző faj a nyilvánvaló különbségek ellenére is képes együtt játszani
– emelte ki Barbara Smuts, a Michigan Egyetem viselkedésökológusa. – Teszik ezt úgy, hogy megtalálják a mindkettőjük számára kényelmes és megfelelő játékmódszereket.
Ez még inkább hangsúlyossá válik, ha figyelembe vesszük a lovak és a kutyák közötti, jelentős méretkülönbségeket.
Mindkét állat legyőzte a félelmeit, pedig az ebek könnyen megsérülhetnek játék közben, miközben a lovak ösztönösen félnek – a farkasokra hasonlító – kutyáktól.
A kutatók végül megjegyezték, hogy miközben a lovak és a kutyák eltérő evolúciós utat jártak be, mégis mindkettőt háziasították, ezért képesek felismerni a fajtársaik és az emberek arckifejezéseit. A vadállatokkal összehasonlítva ezért jobban megértik és értelmezik más fajok érzéseit és viselkedését.